Elektron Motors’un Elektron Quasar modeli, 2.300 beygirin üzerinde güç üretecek!

Elektron One adındaki 1.360 beygirlik tamamen elektrikli süperspor otomobili ilk olarak, Elektron Innovativ’in 2020’nin Mayıs ayındaki duyurusu ile duymuştuk. Elektron One adlı bu süperspor araç, bu yılın Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmak üzere hazırlanıyordu. Fakat coronavirüs salgını sebebiyle bu fuar gerçekleşemedi ve araç tanıtılamadı.

Şimdiki ismi Elektron Motors olan bu firmanın kurucusu ve CEO’su Armağan Arabul da bu konuyla ilgili olarak “Pandemi dünyadaki birçok insanın planlarını değiştirmesine sebep oldu. Fakat gerçek bir girişimci, hedefine varmaktan asla şaşmaz, sadece gerekirse izleyeceği yolu ve stratejiyi değiştirir. Pandeminin hızını kesmemesi sebebiyle biz de planlarımızı değiştirmekle kalmadık, hatta geliştirdik. Dünyanın en güçlü seri üretim elektrikli otomobilini geliştirmekten de gurur duyuyoruz!” cümlelerini kuruyor.

Elektron Motors, Elektron One projesini iptal etmedi fakat tanıtım tarihini Elektron Quasar’ın tanıtım tarihinin 8 ay ardına aldı. Elektron Quasar ise sıradışı görünümlü bir hiper otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Bu elektrikli hiper otomobil, 4 adet elektrik motorundan toplamda 2.300 beygirin biraz üzerinde bir güç üretebiliyor. Yani araç, tekerlek başına inanılmaz bir güç sağlayarak performansta zirveye oynuyor.

Bir elektrik-elektronik mühendisi ve aynı zamanda yarış pilotu olan Armağan Arabul’un Quasar modeliyle ilgili cümleleri de şu şekilde oluyor: “Quasar’ı geliştirirken süperspor modelimizi de eşzamanlı olarak geliştirdik. Geçtiğimiz yıl süperspor modelimizin 1.360 beygir güce ve karbon-aramid-biofiber kompozit şasiye sahip olacağını açıklamıştık. Bu kısımlarda bir değişiklik olmayacak.

Galeri: Elektron Quasar

Fakat bunlara ek olarak araçlarımızın güvenliği ve daha farklı durumları için dijital DNA teknolojisi hazırladık ve bu teknolojiyi de sonradan süperspor modelimize ekliyoruz. Biometrik tabanlı bu teknoloji, otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok endüstri için çok önemli bir gelişme olacak. Elektron Quasar adlı 2.300 beygirlik modelimiz ise 2023 yılının başlarında tanıtılacak. İlk duyurudan bu yana Quasar’ın sayesinde biraz daha geliştirdiğimiz süperspor modelimiz de aynı yılın ilerleyen aylarında tanıtılacak.”

2.300 beygirlik gücü ve Elektron Smart Torque Vectoring System (ESTV) adlı elektronik akıllı tork yönlendirme sistemi sayesinde bu aracın performansının da tasarımı gibi sıradışı olacağı şüphesiz. Zaten firmanın açıklamasına göre aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 1.65 saniye gibi inanılması güç bir süre olacak. Maksimum hız değeri de yine inanılmaz bir değer olan 450 km/s şeklinde açıklanıyor.

Elektron Quasar, dünya genelinden kendi alanında öncü birçok mühendislik ve tedarik firması ile ortaklaşa geliştiriliyor. Bu araca Almanya, Kanada, Türkiye, İtalya, Fransa ve İngiltere’den çeşitli firmalar destek veriyor. Elektron Motors’un simulasyonlarına göre de bu aracın Almanya’daki Nürburgring pistinde tur zamanı 5:10.118 olarak hesaplanıyor. Bu da bu pistin şu anki rekoru olan 5:19:546 süresinden 9 saniye daha iyi bir süre olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut rekor ise Porsche 919 Hybrid’in elinde bulunuyor.

Elektron Quasar’ın toplam ağırlığının 1.500 kg olacağını ve 1.53 beygir/kg şeklinde bir güç/ağırlık oranının bulunacağını öğreniyoruz. Armağan Arabul, “Yüksek kapasiteli lastikler, harika bir şasi-süspansiyon düzeni ve üst düzey güç sayesinde dünyanın en zor pistinde tur süresi rekoru kırmayı hedefliyoruz.” cümlesini de kuruyor. Elektron Quasar’dan sadece 99 adet üretileceği ve bu araçların müşterilere 3 yıllık bir periyotta teslim edileceği de belirtiliyor. Aracın başlangıç fiyatı ise 2.2 milyon Euro olarak açıklanıyor.