Ford F-150 EV'ye Chevrolet'ten ciddi bir rakip gelecek!

Elektrikli pick-up segmenti, özellikle ABD'de çok popüler hâle gelen bir segment oldu. Bu segment için birçok yeni marka kurulurken, bir yandan da Ford F-150 gibi zaten piyasada olan bazı pick-up modeller de elektrikli versiyonlara kavuşmaya başladı. Bu yöntemi izleyen son marka ise General Motors bünyesindeki Chevrolet oldu.

Chevrolet, Ford F-150 rakibi Silverado adlı pick-up modelinin tamamen elektrikli bir versiyonunun geliştirilmekte olduğunu doğruladı. Fakat bu aracın geliştirme sürecinde daha ilk aşamalarda olunduğu da belirtildi. Açıklamalara göre tamamen elektrikli Silverado, yani Silverado EV, GMC Hummer EV pick-up'ıyla aynı üretim bandından (GM Detroit-Hamtramck fabrikası) inecek. 

Chevrolet, Silverado EV'nin menzil değerinin de 640 km civarında olacağını açıklıyor. Bu da Ford'un F-150 EV için açıkladığı menzil değerinden yaklaşık 160 km daha fazla bir menzile karşılık geliyor. Chevrolet, Silverado'nun elektrikli versiyonunda, Silverado müşterilerinin sevdiği özelliklerin kaybolmayacağını da vurguluyor.

Son olarak General Motors'un 2025 yılına kadar 1 milyon adet elektrikli araç teslim etmiş olma planının bulunduğunu da hatırlatmış olalım. Firma ayrıca verimli ve esnek Ultium platformu sayesinde birçok model ortaya koyabiliyor. Firmanın Detroit-Hamtramck tesislerine elektrikli araç üretimini hızlandırmak ve geliştirmek için 2.2 milyar dolarlık yatırım yaptığını da öğreniyoruz. Silverado EV'nin ne zaman ortaya çıkacağı bilinmezken, GMC Hummer EV'nin üretiminin bu yıl sonunda başlayacağı biliniyor.