Hyundai Grubu, son dönemde elektrikli araç yatırımlarını hızlandıran firmalardan oldu. Örnek vermek gerekirse Hyundai, Ioniq 5 modelini tanıttı. Onun ardından kısa süre sonra da KIA EV6 adlı kardeş model tanıtıldı. Ayrıca Genesis'in de GV60 adlı bir başka kardeş model daha geliştirdiğini biliyoruz.

Hyundai Grubu'nun elektrikli araçlar için son hamlesi ise E-pit adlı ultra hızlı şarj istasyonu ağı duyurusu oldu. İlk aşamada anavatanı Güney Kore'de kurulacak olan bu hızlı şarj ağının 800V elektrik mimarisine sahip olacağı ve bu sayede bataryaları %80 doluluk oranına sadece 18 dakika gibi bir sürede ulaştırabileceği belirtiliyor. Bu şarj cihazlarının 5 dakikalık bir şarj ile de araçlara 100 km menzil kazandıracağını öğreniyoruz.

Hyundai Grubu E-pit Hızlı Şarj Ağı

Hyundai, ilk aşamada toplamda 120 adet şarj cihazı içeren 20 adet istasyon kurmayı planladığını belirtiyor. Bunlardan 72'sinin otoyollarda (Nisan ayının ortaları), 48'inin ise şehir merkezlerinde (yılın sonları) bulunacağı da belirtilenler arasında. Ayrıca bu şarj istasyonlarında otomatik ödeme sisteminin bulunması da oldukça kullanışlı bir özellik olacak.

Bu istasyonlar, CCS Combo 1 DC hızlı şarj standardına uyan tüm elektrikli otomobiller için kullanıma açık olacak. Burada da sektörden şöyle bir örnek verebiliriz. Tesla da an itibariyle kendi hızlı şarj ağına (Supercharging Network) sahip. Fakat Tesla, farklı üreticilerin CCS1 standardındaki araçları için uyumluluk sunmuyor.