EQS'in son derece rekabetçi özellikleri bulunuyor!

Mercedes-Benz S-Serisi'nin elektrikli modeli niteliğindeki EQS, uzun zamandır merakla bekleniyor. Fakat Mercedes-Benz de bizler gibi meraklı takipçileri kırmayarak aracın çeşitli ipucu bilgileri ve görüntülerini uzun bir süredir paylaşıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde aracın iç mekan görüntüleri yayınlanmıştı.

Mercedes-Benz, henüz resmi olarak tanıtmadığı EQS adlı bu elektrikli amiral gemisi modelinin şimdi de teknik özelliklerini açıkladı.

Mercedes-Benz EQS'in Teknik Özellikleri Açıklandı

Batarya

Mercedes EQS'in maksimum menzil değeri, geçtiğimiz günlerde 770 km olarak açıklanmıştı. Firmanın açıklamalarına göre araç 2 farklı batarya seçeneği sunacak. Bunlardan birisi 108 kWh (EQC'den %26 daha yüksek) kapasitedeyken diğeri de 90 kWh kapasitede olacak. Ufak bataryalı versiyonun menzil değeri de 640 km olarak açıklanıyor. Bu bataryaların 400 volt mimarisine sahip olduğunu da öğreniyoruz.

Mercedes-Benz EQS'in Teknik Özellikleri Açıklandı

Mercedes-Benz, bu batarya paketinin hava koşuluna göre ideal şarj sıcaklığına ulaşması amacıyla ısıtılabileceğini veya soğutulabileceğini de belirtiyor. Ayrıca EQS'in uzaktan güncelleme (OTA) özelliğinin batarya paketine dahi güncelleme yapabileceği de belirtilen bilgiler arasında yer alıyor. Mercedes-Benz'in bu bataryalar için verdiği garanti ise 10 yıl veya 250.000 km şeklinde.

Motor

Mercedes-Benz, EQS modelinde birden fazla motor seçeneği sunacak. Bunlar şu şekilde olacak:
-EQS 450+ : Arkadan itişli baz versiyon - 245 kW (333 beygir) gücünde elektrik motoru - 568 Nm tork değeri
-EQS 580 4MATIC : 4 tekerden çekişli üst versiyon - 385 kW (524 beygir) gücünde elektrik motoru - 855 Nm tork değeri
-Henüz tanıtılmayan performans versiyonu: Daha da yüksek bir beygir gücü

Mercedes, EQS'in bu değerlerini açıklamasına rağmen 0-100 km/s hızlanma değeri gibi bazı bilgileri açıklamış değil. Aracın maksimum hızı da 210 km/s'ye limitli olarak açıklanıyor.

Mercedes-Benz EQS'in Teknik Özellikleri Açıklandı

Mercedes'in açıklamalarına göre EQS'in 4MATIC versiyonu Torque Shift adlı bir özelliğe de sahip olacak. Bu özelliğin aracın torkunu ön ve arka aks arasında sürekli bir şekilde dağıtacağı belirtiliyor. Bu özellikte aracın torkunun gerekirse dakikada 10.000 defa kontrol edildiğini de öğreniyoruz.

Mercedes-Benz, bu elektrik motorlarının tasarımlarının standart elektrik motorlarından biraz daha farklı olduğunu, bu sebepten dolayı performans ve verimlilik anlamında biraz daha fazlasını sunabileceğini de belirtiyor. Ayrıca bu motorların soğutma sisteminin de son derece etkili olduğu vurgulanıyor.

Şarj

Mercedes-Benz EQS'in 22 kW (üç fazlı) bir şarj cihazıyla geleceği belirtiliyor. Aracın 200 kW'a kadar DC hızlı şarja destek sunduğu da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Firmanın belirttiğine göre EQS, 15 dakikalık bir hızlı şarj ile 300 km'lik bir menzil kazanabilecek.

Mercedes-Benz EQS'in Teknik Özellikleri Açıklandı

Aracın bataryaları ile navigasyon sisteminin kombine hâlde çalıştığını da öğreniyoruz. Bu sistem sayesinde şarj istasyonuna varılmadan önce bataryalar uygun sıcaklığa getiriliyor ve rota belirlenirken yol üzerindeki şarj istasyonları hesaba katılıyor.

Aerodinami

Mercedes EQS'in dikkat çekici bir diğer özelliği ise 0.20 değerindeki hava sürtünme katsayısı oluyor. Bu da seri üretim bir otomobil için rekor bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Aracın gövdesine gizlenen kapı kolları gibi detayların bu değerin elde edilebilmesini sağladığı şüphesiz görünüyor.

Bu değerin araca faydası ise tabii ki de bir hayli yüksek bir menzil değerine sahip olabilmesi şeklinde. Aracın 19,20 ve 21 inç çapında alınabilen jantlarının da aerodinamik olarak tasarlandıkları belirtiliyor.

Galeri: Mercedes-Benz EQS'in Teknik Özellikleri Açıklandı