Volkswagen'den ilginç bir gelişme!

Volkswagen iki gün önce bir basın bülteni yayınlamış ve sosyal medya platformlarında da bununla ilgili paylaşımlar yaptı. O bültende ve paylaşımlarda, firmanın ABD'deki isminin elektrikli otomobil yatırımları doğrultusunda "Voltswagen" olarak değişeceği bilgisi ve görseli yer aldı.

Her ne kadar bu açıklama 1 Nisan öncesinde yapılmış olsa da 1 Nisan şakası olabileceği söylentileri ortada dolaştı. Volkswagen ise bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Firma şimdi ise elektrikli araçları için dünya genelinde "Voltswattsen" ismini kullanacağını açıkladı. Yani Volkswagen, elektrikli bir alt marka kuruyor diyebiliriz.

Birçok kişi ise Volkswagen'in bu kafa karıştırıcı gelişmelerinin ardından, firmanın geçtiğimiz yıllardaki Dieselgate skandalının üzerine bir skandal daha yaşanmasını istemediği için böyle bir hamlede bulunduğunu düşünüyor.

Volkswagen'in yeni açıklamalarına dönersek, Voltswattsen adlı bu alt markanın, firmanın mevcut ID serisi elektrikli otomobillerinin ismini de AMP kısaltmalı bir seriye dönüştüreceğini öğreniyoruz. Örneğin ID.3 modeli AMP.3, ID.4 de AMP.4 olarak yeniden adlandırılacak. Volkswagen, mevcut elektrikli araçlarının amblem değişimi gibi durumları için sahiplerinden herhangi bir ücret alınmayacağını da belirtiyor.

Tüm bunlara ek olarak Volkswagen, daha doğrusu Voltswattsen, yeni bir otomobilinin duyurusunu da yaptı. Volkswagen XL1'e benzeyeceği belirtilen o yeni modelin, AMP.9 olarak adlandırılacağı da açıklandı. Hatta Volkswagen, eski model Volkswagen dizel araç sahiplerine AMP.9 adlı bu yeni bu araçtan ücretsiz dağıtacağı DieselFreebies adlı bir kampanyasını da bu açıklamalarla birlikte duyurdu.