Son günlerde sosyal medyada dönen haberlere göre Tesla ve Toyota, bir süredir olası bir partnerlik anlaşması için görüşme hâlindeymiş. İddialara bakılırsa geçen sene başlayan konuşmalarda artık son aşamalara yaklaşılmış.

 

İlk olarak Çinli medya kuruluşu Chosun'da yayınlanan haberin orijinal metninin çevirisini aşağıda bulabilirsiniz:

"28 Mart 2021'de konuşan Japon otomobil endüstrisinde çalışan bir kaynağa göre Tesla ve Toyota, küçük elektrikli SUV platformu gelişimi için birlikte çalışmayı değerlendiriyor. Görüşmeler geçen yıldan beridir devam etmekte ve Toyota araç platformunu sağlayacak iken Tesla, elektronik kontrol donanımlarını ve yazılım teknolojisini Japon üreticiyle paylaşacak."

1997'den beridir hibrit modelleri ile büyük atılım yapan Toyota, tamamen elektrikli otomobillere geçişte biraz ihtiyatlı davranıyor. Eğer Tesla ile Toyota bir anlaşmaya varırsa Japon marka, geciktiği süreci biraz olsun hızlandırabilir.

Baktığınız zaman Tesla'nın EV teknolojileri, Toyota'nın seri üretim deneyimi ile birleşince ortaya "kazan-kazan" durumu çıkıyor. Zaten Amerikan markanın Volkswagen tehdidine karşı bir hamle yapması gerekiyordu ve Toyota, burada bayağı işine yarayabilir.

İşte Karşınızda; Tesla Model 3 !
Tesla Model 3
2021 Volkswagen ID.4
2021 Volkswagen ID.4

Haberde Tesla'nın Toyota ile ortaklık kurması durumunda uygun fiyatlı ve oldukça küçük bir SUV üretme şansının olabileceğine de değinilmiş. Geçen sene Toyota ve Panasonic arasında da benzer görüşmeler yapılmıştı ve Panasonic'in Tesla ile batarya konusunda ortak çalıştığını biliyoruz.

Tesla CEO'su Elon Musk, markanın teknolojilerini diğer üreticiler ile paylaşma konusunda istekli olduğunu daha önce de söylemişti. Hatta Musk, Tesla Supercharger ağını bile paylaşma fikrini ortaya atmıştı.

 

2021 yılında Toyota, RAV4 modelinin Tesla batarya sistemini kullanan tamamen elektrikli versiyonunu yelpazeye eklemişti. Kaldı ki Tesla ve Toyota'nın daha önce de birlikte hareket ettiği olmuştu. Bu yüzden bakalım olaylar nasıl gelişecek?