1965 yılında Pepsi ve Frito-Lay’in birleşmesiyle kurulan PepsiCo, Tesla Semi adlı elektrikli tırın 2017 yılındaki lansmanının ardından, filosuna eklemek için bu araçtan 100 adet sipariş vermişti. Şimdi de yeni gelen haberlere göre Tesla, bu yılın sonlarına doğru 15 adet Semi tırını bu firmaya teslim etmeyi planlıyor.

Yani birkaç kez ertelenen Tesla Semi projesi, çok yakında hayata geçecek gibi görünüyor. Zaten geçtiğimiz haftalarda da Tesla Semi prototipleri sıkça casus kameralara yakalanmaya başladı. Yani aracın üretim tarihinin yakın olduğu aşikardı diyebiliriz. Hatta Tesla, yakın zamanlarda bir fabrikasında Semi aracıyla çeşitli çekimler yaptığı için, aracın tanıtım tarihi de bir hayli yakın görünüyor.

PepsiCo’nun satın alacağı Tesla Semi’ların bazılarının Kaliforniya’daki Frito-Lay tesislerini sıfır emisyonlu bir tesise dönüştürme projesi kapsamında kullanılacağı da belirtiliyor. PepsiCo, o tesiste an itibariyle 60 adet civarında farklı elektrikli veya alternatif yakıtlı aracın (forklift vb.) görev yaptığını da belirtiyor.

Ayrıca Tesla, 2017 yılındaki Semi lansmanında aracın 500 ve 800 km’lik iki farklı menzil seçeneğinin bulunacağını, bunların fiyatlarının da 150.000$ ile 180.000$ şeklinde olacağını belirtmişti. Fakat bu bilgilerin, önümüzdeki ay gerçekleşmesi beklenen lansman ile güncellenmesi bekleniyor.