Musk'ın benzer bir tweet'ten geçtiğimiz yıllarda kötü bir tecrübesi vardı.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bildiğimiz üzere sosyal medya platformlarından Twitter’ı oldukça aktif bir şekilde kullanıyor. Kendisinin attığı birçok tweet de gündem oluyor. Elon Musk, son attığı tweet’i ise kaldırmış bulunuyor.

Musk o tweet’te, Tesla’nın birkaç ay içerisinde dünyanın en büyük şirketi hâline geleceğini söylemişti. Musk’ın o tweet’i kaldırmasının sebebi bilinmez fakat bu olay bizlere kendisinin geçmişteki bir başka tweet’ini de hatırlattı.

Kendisi 2018 yılında doğru olmayan bir beyanını tweet atmıştı ve ardından ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kendisine dava açmıştı. O olayın ardından da Musk, CEO’luk görevinden geri çekilmişti ve 20 milyon dolarlık bir ceza ödemek durumunda kalmıştı.

Hatta o komisyon, kendisini borsayı etkileyecek tweet’ler atmaması konusunda da uyarmıştı. Musk’ın attığı ve kaldırdığı son tweet de borsayı etkileyebilecek türde bir tweet olduğu için, bu durum bizlere 3 yıl önceki bu olayı hatırlatmış oldu. Fakat görünüşe göre Musk’ın bu yeni tweet’i borsada henüz bir etki yapmadan kaldırıldığı için, ABD Borsa Komisyonu bu sefer bu tweet’in peşine düşmemiş görünüyor.

Elon Musk’ın bu tweet’ini atmasının ardındaki sebep olarak ise firmanın otonom sürüş (autopilot) teknolojisinde oldukça ileri bir seviyeye gelmesini gösterebiliriz. Zira görünüşe göre tamamen otonom sürüşü ilk olarak kullanıma sunacak olan firma Tesla olacak. Çünkü firma an itibariyle tam otonom sürüş (FSD) sisteminin beta sürümünü bazı müşterilerine sunmaya başladı bile.