Audi, yeni tamamen elektrikli modeli Q4 e-tron SUV'sinin seri üretimine, Volkswagen'in Almanya'daki Zwickau tesisinde başladığını açıkladı. Yani Q4 e-tron'lar, Volkswagen ID.4'ler ile aynı üretim bandından inecek. Bu durum da tesadüf değil, zira her iki araç çok yakın boyutlara ve özelliklere sahip.

Böylelikle Volkswagen'in Zwickau tesisi üç adet elektrikli otomobil üretir hâle gelmiş oldu. Çünkü bahsettiğimiz bu iki modele ek olarak, Volkswagen'in Avrupa'da satış rekorları kıran ID.3 modeli de bu tesiste üretiliyor. Hatta ID.4'ün bir büyük modeli olan ID.5'in pilot üretimine de yine bu tesiste başlanmış durumda. Üretim için hazırlanan bir diğer VW Grubu elektrikli modeli ise Cupra El-Born oluyor.

Audi Q4 e-tron Üretiminden Görüntüler

Audi'nin e-tron ve e-tron Sportback adlı elektrikli SUV'lerinin üretim yerini merak eden okuyucularımız için de o araçların Belçika'da üretildiğini söyleyebiliriz. Audi e-tron GT adlı yeni elektrikli sedan model ise Almanya'da farklı bir tesiste üretiliyor.

Galeri: Audi Q4 E-Tron Prototipi ve Kamuflajsız İç Mekanı

Üretimine yeni başlanan Q4 e-tron adlı SUV modeline dönecek olursak, bu aracın Nisan ayının ortalarında tanıtılacağını ve yaz aylarında Avrupa'da bayilerde yerini alacağını biliyoruz. Aracın özellikleri de henüz açıklanmış değil fakat çift elektrik motoruna sahip olacağı söyleniyor. Bu elektrik motorlarından önde yer alanın 75 kWh (102 beygir), arka aksta yer alanın ise 150 kW (204 beygir) gücünde olduğu da belirtiliyor.

Aracın batarya kapasitesinin de Volkswagen ID.4 ile aynı yani 82 kWh (77 kWh kullanılabilir) olacağı biliniyor. Ayrıca Audi, her ne kadar Volkswagen ID.4 ile ortak noktaları bulunsa ve aynı MEB platformu üzerine geliştiirlmiş olsa da Q4 e-tron'un gerçek bir Audi modeli olduğunu da vurguluyor.