Yeni grafikler ve yeni özellikler şimdiden heyecan verici görünüyor!

Bildiğiniz üzere Tesla Model S ve Tesla Model X, yakın zaman önce makyajlanarak güncellendi. Hatta aracın 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniyenin biraz altında tamamlayabilen Plaid+ versiyonu, yarım direksiyon simidi ve araç içerisindeki ekranlardan oyun oynanabilmesi gibi konular fazlasıyla gündeme geldi.

Şimdi de makyajlı Tesla Model S'in yeni kullanıcı arayüzünün, yani güncellenen ekranlarının içerisindeki güncel yazılımın görüntüleri sızdırıldı. "Tesla v11" adıyla bilinen bu yeni yazılımdan bir önceki versiyon ise 2019'un Eylül ayında ortaya çıkan "Tesla v10" idi. Bu yeni arayüzün görüntüleri ise elimize FridayTheDog111 adlı Reddit kullanıcı sayesinde ulaşıyor.

Tesla v11 Arayüzü Sızıntı Görüntüler

Hemen yukarıdaki görüntüde ana ekranın 3 parçaya bölündüğünü ve bunların widget'lara ayrılabildiğini görüyoruz. Örnek olarak bu test aracındaki widget'lardan birisi navigasyon, bir diğeri de medya için ayrılmış durumda. Ayrıca klima düğmeleri gibi kısımlar da tamamen yenilenmiş. Belirtilenlere göre bu arayüzdeki bazı yenilikler, OAT (uzaktan güncelleme) yoluyla makyajlı Tesla Model S dışındaki araçlara da gelebilir.

Tesla v11 Arayüzü Sızıntı Görüntüler

Bir üstteki diğer görüntüde de Tesla'nın hızlı erişim menüsünü görüyoruz. Bunlara ek olarak Tesla Model S'in dijital gösterge panelinin de diğer ekranlar gibi boyutu değiştiği için, bu kısmın yazılımının ve grafiklerinin de güncellenmiş olacağını görebiliyoruz.

Tesla v11 Arayüzü Sızıntı Görüntüler

Aracın sürüş modları ekranı da güncellenmiş görünüyor. Burada "Drag Strip Mode" adlı bir drag yarışı özelliği dikkatimizi çekiyor. Bu özelliğin Launch Control'e benzeyen bir özellik olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca bir diğer yeni özellik de "Smart Shift" oluyor. Bunun da Tesla'nın Autopilot sistemi yardımıyla kendi sürüş moduna otomatik olarak karar vereceği özellik olacağı düşünülüyor. Yani araç, izin verildiği takdirde yol durumuna göre sürüş modları arasında otomatik olarak değişim yapabilecek.

Tesla v11 Arayüzü Sızıntı Görüntüler

Bu sızıntı görüntülerde "Media On Drive" butonunu da görüyoruz. Bunun da araç hareket hâlindeyken medya görüntülerinin oynatılmasına imkan vereceğini söyleyebiliriz. Tabii bu özellik muhtemelen sadece arka yolcular için sunulan ekranlarda geçerli olacaktır.