Power Day etkinliğini bu borsa değeri artışında büyük payı olmuş!

Volkswagen'in borsa hisseleri uzun yıllardır fazla bir değişim yaşamadan, güvenilir bir şekilde devam ediyordu. Hem de 2015 yılında yaşanan "Dieselgate" adlı emisyon skandallarına rağmen.

Tesla ve Toyota'dan sonra en değerli otomobil markalarından olan Volkswagen, elektrikli araçlara verdiği önemi artırmasıyla birlikte borsa değerini de belirgin şekilde artırmaya başladı. Firmanın borsa hisseleri (VWAGY) son 6 ayda %100 oranında artış gösterdi. Bu artışın en büyük payının ise geçtiğimiz ay gerçekleştiği belirtiliyor.

Bu artışı tetikleyen olay ise Volkswagen'in geçtiğimiz günlerde düzenlediği "Power Day" adlı etkinliği oldu. Hatırlayacağınız üzere bu haberimizde o etkinliğin detaylarını sizlerle paylaşmıştık. Volkswagen, Tesla'nın Battery Day olarak adlandırdığı etkinliğine benzeyen bu etkinliğinde batarya teknolojisi konusunda sunumlar yaptı ve bu konudaki planlarını açıkladı.

Volkswagen'in dün borsada %25'lik artış yaşaması ise son derece şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü böyle büyük firmalar, bu denli değer artışlarını bu kadar kısa sürede yaşamıyorlar. Ayrıca görünüşe göre Volkswagen'in ilk elektrikli modelleri olan ID.3 ve ID.4'ün de bu başarıdaki katkısı büyük.

Tüm bunlara ek olarak, Volkswagen'in Power Day etkinliğinde yaptığı açıklama ile artık kendi bataryalarını üreteceğini öğrendik. Bu açıklama, Koreli batarya üreticileri LG Chem ve SK Innovations'ı da şaşırtmış görünüyor.