Rivian markası, şarj konusunda büyük yatırımlar yapacak.

ABD'li yeni elektrikli otomobil markalarından birisi olan Rivian, önümüzdeki yıllar için planladığı hızlı şarj istasyonlarının haritasını paylaştı. Kendisini macera odaklı bir firma olarak tanımlayan Rivian, bu şarj istasyonu ağını da "Rivian Macera Ağı" olarak adlandırıyor. Bu şarj ağı, Tesla'nın Supercharger ağına rakip olmayı hedefliyor.

Rivian'ın bu şarj istasyonlarının 300 kW'a kadar kapasite sunacaklarını da yakın zaman önce öğrenmiş bulunuyoruz. Rivian bugün ise bu şarj istasyonlarıyla ilgili daha detaylı bilgiler paylaştı. Firma açıklamalarının en başında macera odaklı bir firma olmasından dolayı, otoyollar gibi ana yollara ek olarak tatil yerleri, kayak merkezleri ve daha birçok yere de şarj istasyonları kurarak bir farklılık yapacağını belirtti.

Firmanın açıklamalarının devamında bu plan kapsamında 600 adet hızlı şarj istasyonu kurulacağı ve bunların 3.500 adet şarj cihazı içereceği bilgisi yer aldı. Bu sayılara 2023'ün sonlarında ulaşılmasının hedeflendiği de belirtildi. Ayrıca bu DC hızlı şarj istasyonları, Rivian müşterilerine özel olacak. Fiyatlandırmaları ise henüz belli olmadı. Fakat Rivian, ücret ödeme işleminin otomatik bir şekilde gerçekleşeceği bilgisini verdi.

Belirtilen bilgiler arasında, 300 kW'lık şarj cihazlarının daha ileri zamanlarda geleceği, ilk aşamadaki cihazların 200 kW kapasitesinde olacağı bilgisi de yer aldı. Rivian, bu şarj istasyonlarının ileri zamanda yenilenebilir enerji kullanmasının planlandığını da belirtti.

Rivian R1T
Rivian R1T

Ayrıca Rivian markalı araçlar CCS ve J1172 standartlarını kullandığı için, Rivian sürücüleri ihtiyaç durumunda farklı şarj istasyonlarında da araçlarını şarj etme imkanı bulabilecekler. Zamanın öneminin bulunmadığı yerlerde yani oteller, alışveriş merkezleri, restoranlar ve otoparklarda "Rivian Waypoints" adlı şarj cihazlarının kullanılacağı da belirtildi. Bu cihazların şarj hızının da saatte 40 km menzil verecek şekilde olduğunu ve şarj proseslerinin Level 2 AC (11.5 kW) olarak adlandırıldıklarını öğreniyoruz.

Rivian Adventure Network - DC hızlı şarj cihazı (sol) ve AC şarj noktası (sağ)
Soldaki hızlı (DC) şarj ünitesi, sağdaki ise standart (AC) şarj ünitesi

Rivian Waypoints şarj ünitelerinden de 2023 yılına kadar ABD ve Kanada'da 10.000 adet planlandığını belirtmiş olalım. Fakat Rivian, bu standart yani hızlı olmayan şarj ünitelerinin diğer elektrikli otomobil kullanıcıları tarafından kullanılabilir olup olmayacağını henüz açıklamadı.

Rivian markalı araçlarını kendi garajlarında şarj etmek isteyen kullanıcılar için ise tüm Rivian araçları, taşınabilir bir şarj cihazıyla geliyor. Rivian, buna ek olarak bir duvar aparatı sunacağını da açıklıyor.

Rivian Duvar Şarj Cihazı
Rivian Duvar Şarj Cihazı

Rivian Wall Charger adlı duvar aparatının da Waypoints üniteleri gibi 11.5 kW hızında şarj yapacağı ve bu sayede saatte 40 km menzil sağlayacağı belirtiliyor. Uzaktan güncelleme (OTA) özelliğine sahip olan bu cihazların tüm hava koşullarına dayanıklı olduğu yani açık ortamlarda da kullanılabileceği de belirtilenler arasında yer alıyor. Bu cihazın da fiyatı henüz açıklanmadı. Fakat Rivian R1T'nin teslimatları yaz aylarında başlayacağı için, yakında daha fazla detayını öğrenebiliriz.