Ülkemizde bu konuda önemli yatırımlar gerçekleşiyor.

Ülkemizin Kocaeli şehrinde ticari araç üretimi gerçekleştiren Ford, yeni jenerasyon Tourneo/Transit Custom ailesinin tamamen elektrikli bir versiyon da bulunduracağını açıkladı. An itibariyle Transit Custom ve Tourneo Custom modellerinde plug-in hibrit (PHEV) versiyon da sunulmakta.

Tamamen elektrikli seçeneğe de sahip olacak olan yeni nesil Ford Tourneo/Transit Custom'ın çıkış tarihinin ise 2023 yılının ilk yarısı olacağı da açıklandı. Ford Transit Custom'ın tek üretim tesisi, Ford Otosan'ın Kocaeli'deki fabrikaları olmaya da devam edecek. Ford ve Koç Holding'in %50-%50 ortaklığı ile devam eden bu fabrikalara bu gelişme ardından 2 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak.

Ford Transit Custom Plug-in Hibrit

20 yıl önce kurulan Ford Otosan Kocaeli tesisleri hakkında kısa bilgiler vermemiz gerekirse de bu tesisler ikiye ayrılıyor. Gölcük bölgesindeki fabrika Transit Custom model ailesi üretimine yoğunlaşmış durumda iken, Yeniköy bölgesindeki fabrika ise Ford Courier adlı hafif ticari modelin üretimiyle ilgileniyor. Ford Otosan'ın Transit model ailesi araçların %85'ini ürettiğini de belirtmiş olalım.

Volkswagen de Kocaeli'ye geliyor

Bildiğiniz üzere uzun zamandır Ford'un Kocaeli'deki tesislerine Volkswagen'in de ortak olmak istediği yönünde haberler vardı. Bu haberler yakın geçmişte kesinleşti ve geçtiğimiz günlerdeki açıklamalarla da ilk adımlar atılmış oldu.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası
Ford Otosan Kocaeli Fabrikası

Açıklamalara göre Ford'un Kocaeli'deki fabrikalarında Volkswagen Transporter'ın yeni nesli de üretilecek. Bu aracın da aynı Ford Tourneo/Transit Custom gibi hafif hibrit, plug-in hibrit ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bulunacağı biliniyor. Ayrıca elektrikli Tourneo/Transit Custom ikilisinden önce E-Transit adlı daha büyük elektrikli ticari modelin çıkış yapacağını da belirtmiş olalım.