ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otomobillerinde TeslaCam adlı bir konsol kamerası (dashcam) donanımı sunuyor. Autopilot sistemi dahilinde çalışan bu kameralara da zaman zaman trafikte yaşanan çok çeşitli olaylar, kazalar ve kaza riskleri yansıyor.

Tesla kullanıcıları bu görüntüleri kaydedebilmek için de aracın konsolundaki USB portlarından birisine bir depolama cihazı bağlamak durumundalar. Hatta TeslaCam donanımı, Sentry Mode adlı hırsızlık önleyici sistemle de beraber çalışıyor.

Sentry Mode, Tesla araçlar park edilip kilitlendikten sonra olası bir hırsızlık girişimi durumunda, yani aracın etrafında bir hareketlilik olması durumunda mobil uygulama sayesinde araç sahibini uyarıp aynı zamanda aracın etrafından görüntü kaydı da alıyor. Bu özellik 2017 yılından beri Tesla'larda sunuluyor.

Hemen yukarıdaki video da bir TeslaCam derlemesi şeklinde. YouTube'daki Teslacam Supercharged adlı kanal üzerinde paylaşılan bu videoda bir Tesla Model S'in alev alması, bir Ford Mustang'in otobanda kendi kendisine kaza yapması gibi çok çeşitli olayları görüyoruz. 

Tesla tarafındaki yeniliklerden kısaca bahsetmek gerekirse de yenilenen Model S'ler geçtiğimiz günlerde Tesla fabrikasında havadan görüntülendiler ve 3.sıra koltuk opsiyonu bulunma ihtimalinin bulunduğu belirtildi. Ayrıca Tesla Semi adlı tır modelinin geliştirme sürecinde de sonlara gelinmiş durumda. Bu konuların detaylı haberlerini hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.