1996 yılından beri Formula 1'in güvenlik araçları, Mercedes-AMG modellerinden oluşuyordu. Fakat 2021 sezonunda bu durum değişiyor. Çünkü bu göreve Aston Martin de ortak oldu. Firma bugün de F1 için hazırladığı Vantage ve DBX modellerini gösterdi.

Fakat bu gelişmeye ek olarak bugün Aston Martin'den daha farklı haberler de geldi. Firma, 2025 yılında piyasaya çıkarmayı planladığı iki adet elektrikli modelinin bulunduğunu açıkladı. Bu modellerden birisinin SUV, diğerinin de spor otomobil olacağı da açıklandı.

Aston Martin'in yöneticisi Lawrence Stroll'ün Financial Times adlı kaynağa yaptığı açıklamalarıyla öğrenilen bu bilgilerde bahsi geçen elektrikli SUV'nin Galler'de üretileceği açıklaması da yer almış. Firmanın Galler'deki tesisleri an itibariyle firmanın ilk SUV modeli olan DBX'i üretiyor. Bahsi geçen diğer elektrikli spor Aston Martin modelinin de İngiltere'nin Gaydon şehrinde üretileceğini öğreniyoruz.

Galeri: Aston Martin'in 2021 F1 Güvenlik Araçları

Aston Martin'in bu iki yeni elektrikli modelinin üretim aşamasında Mercedes-Benz'den çeşitli teknolojiler alacağı da konuşuluyor. Zira Aston Martin, an itibariyle bir elektrikli araç platformuna sahip değil. Zaten Mercedes-Benz, an itibariyle Aston Martin üzerinde %20 kadar bir hisse sahibi. 

Lawrence Stroll de yaptığı açıklamalarda, "Rakiplerimizin çok ilerisindeyiz. Bu durum, Mercedes ile ortaklığımız sayesinde oluyor." cümlelerine de yer vermiş. Stroll, açıklamalarının devamında elektrikli spor otomobil modelinin DB11/Vantage ikilisinin önden motorlu bir elektrikli versiyonu şeklinde olacağını da belirtmiş. Fakat tüm bu bilgilerin dışında bu araçlarla ilgili henüz başka bir bilgi bulunmuyor.