Ford, Mustang Mach-E adlı elektrikli crossover modelinin müşterilere teslim edilmiş yaklaşık 75 adedini geri çağırıyor. Müşteri memnuniyeti açısından gerçekleştirilen yüksek detay seviyesindeki kalite kontrol çalışmalarında Ford, bazı Mach-E'lerin alt şasi parçalarının belirtilen değerlere göre cıvatalanmamış olabileceğini tespit etmiş.

Ford, bu konuda hiçbir Mach-E modelinin şu ana kadar bir sorun yaşamadığını belirtirken, Mach-E araçlarını teslim almış müşterilerin 22 Mart tarihinde bilgilendirileceğini de açıklıyor. Bu olaydan 1.300 adet Mach-E'nin etkilenmiş olması fakat bunlardan sadece 75 adet civarının müşterilere teslim edilmiş olması da Ford açısından avantajlı bir durum olarak görünüyor.

Yani geri kalan 1.200 küsür adet Mach-E, Ford servislerinde gerekli işlemlerle düzeltilecek. Buradaki gerekli işlemden de kasıt, sadece bazı cıvataların biraz daha sıkılması olacak. Bildiğiniz üzere mühendislik çalışmaları esnasında önemli makinelerin cıvatalarının sıkılması işlemi için belirli tork hesaplamaları yapılıyor ve cıvatalar o değerde sıkılıyor.

Ford Mustang Mach-E, tamamen yeni bir model olduğundan dolayı bu geri çağırma işlemi de oldukça kabul edilebilir görünüyor. Zira bugüne kadar hem Ford'dan hem de diğer markalardan çok daha büyük geri çağırma operasyonları duymuştuk. Otomotiv sektöründeki geri çağırmalar bu yüzden yüz binlerce aracı etkilemediği sürece kabul edilebilir oluyor diyebiliriz.