Elektrikli otomobiller son dönemde hiç olmadıkları kadar yaygınlaşmaya başladılar. Fakat elektrikli araç teknolojisi, sadece otomobillerde de kullanılmıyor. Son dönemde çok farklı araçlarda elektrik motorlarının ve bataryaların kullanımlarını aynı elektrikli otomobillerdeki gibi duyuyoruz. Hatta geçtiğimiz günkü bu haberimizde, Volkswagen'in elektrikli araç platformunu kullanacak olan bir yattan bahsetmiştik.

Bu yeni haberimiz de Norveç'teki bir başka deniz aracını ilgilendiriyor. Elektrikli otomobillerden bahsedilince akla gelen ilk ülke olan Norveç'te deniz taşımacılığı da oldukça popüler. Norveç'te bir süredir hibrit ve elektrikli deniz taşıtları da kullanılmakta.

Norveç'in elektrikli deniz araçları filosuna katılan en yeni feribot ise dikkatleri çekiyor. MF Basto Electric adlı bu yeni feribot, dünyanın en uzun elektrikli feribotu olma unvanını taşıyor. Ayrıca bu feribotun ülkemizin Yalova şehrinde bulunan Sefine Tersanesi'nde üretiliyor olması da kesinlikle gurur verici!

Feribotun özelliklerine baktığımızda ise 200 otomobil veya 24 kamyon ile 600 adet yolcu taşıyabilme kapasitesinin bulunduğunu görüyoruz. 139.2 metrelik rekor uzunluğa sahip olan elektrikli feribotun genişliği ise 21 metre şeklinde. Aracın maksimum hız değeri de 13 knot (24 km/s) olarak belirtiliyor.

Bu feribotun Norveç'in en yoğun deniz yollarından biri olan ve 10.5 km'lik uzunluğu bulunan Horten ile Moss arasında bir rotada görev yapacağı da belirtiliyor. Feribotun batarya kapasitesinin 4.3 mWh olduğu ve belirtilen rotada günlük 20-24 kez geçiş yapacağı ve bu geçişlerin birçoğunun da otonom olacağı da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu feribotun Norveç'in ilk elektrikli deniz taşıtı olmadığını fakat en uzun elektrikli feribotu olduğunu da tekrardan belirtmiş olalım. Norveç'in ilk elektrikli feribotu, 2015 yılında tanıtılan MF Ampere adlı modeldi. Görünüşe göre de dünyanın sıfır emisyonlu ilk ülkesi Norveç olacağa benziyor.