İsveçli Volvo ve ortak firması Polestar, ilk uzaktan güncelleme operasyonunu gerçekleştirdi. Bu uzaktan güncelleme işlemlerini ilk zamanlarda ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'dan duyduk ve bu yöntem zamanla birçok otomobil üreticisine yayıldı. Bu yöntem İngilizce ismiyle over-the-air (OTA) yazılım güncellemeleri olarak biliniyor.

Volvo ve Polestar'ın bu uzaktan güncellemesi ile güncellenen modeller ise her ikisi de tamamen elektrikli modeller olan Volvo XC40 Recharge ve Polestar 2 oldu. Zaten bu araçların ikisi de temelde aynı donanımları kullanıyor.

Bu uzaktan güncelleme özelliği sayesinde hem müşteriler araçlarını servise götürme zorunda kalmıyorlar hem de araçlar fabrikadan çıktıktan sonra bile gelişmeye müsait oluyorlar. Volvo XC40 Recharge ve Polestar 2'nin Android Automotive işletim sistemlerine yapılan bu güncelleme ile bazı yazılımsal hataların giderildiği, araçlarının menzil değerinin ufak da olsa bir miktar artırıldığı ve DC şarj süresinin de yine bir tık kısaldığı belirtiliyor.

Bu güncellemeyle araçlara eklenen en çarpıcı özellik ise "Connected Safety" özelliği oluyor. Bu özellik, diğer Volvo ve Polestar markalı araçların yollara verdiği tepkileri dikkate alarak, arkadan gelen Volvo ve Polestar araçlarının sürücülerini erkenden uyarıyor. Örnek vermek gerekirse yolun devamında buzlanma varsa ve bir Volvo'nun ESP sistemi bu duruma müdahalelerde bulunmuşsa, bu bilgi arkadan gelen aynı markalı araçlara da aktarılıyor.

Galeri: Volvo XC40 Recharge