ABD'nin posta servisi araçları, Amerikan filmlerinde gördüğümüz ikonik araçlar olarak hafızamızdadır. Fakat bu araçlar son yıllarda son derece eski moda kaldıkları ve çevreci olmadıkları için, bu araçların yenilenmesi amacıyla uluslararası bir ihale başlatılmıştı. Aralarında ülkemizden Karsan'ın da bulunduğu çeşitli firmalar, bu ihalede elektrikli posta dağıtım araçları ortaya koydular.

Yıllar sonra bugünlerde ise bu ihalenin sonucu belli oldu. Kazanan firma Kanadalı bir askeri araç üreticisi olan Oshkosh Defense olarak açıklandı. Bu firmanın geliştirdiği ve görüntülerde görmekte olduğunuz elektrikli posta dağıtım araçları, ABD Posta Servisi (U.S. Postal Service) için görev yapacaklar.

Galeri: Oshkosh Defense ABD Posta Servisi (USPS) Aracı

Firmanın "Next Generation Delivery Vehicle (NGDV)" olarak adlandırılan bu araçlardan 10 yıllık bir süreçte 165.000 adet üreteceği de açıklandı. Teknik özellikleri henüz detaylı olarak açıklanmayan bu aracın otomatik ön ve arka fren özelliği, 360 derece ve geri görüş kameraları, kör nokta asistanı gibi çeşitli güvenlik donanımlarına sahip olacağı şimdiden açıklandı. Ayrıca aracın elektrikli versiyonuna ek olarak içten yanmalı ekonomik motorlu bir seçeneğinin bulunacağı da belirtildi.

ABD Posta Servisi (USPS) her ne kadar doğrudan tamamen elektrikli bir filoya geçmiyor olsa da bu doğrultuda önemli adımlar atmış oluyor. Zira Oshkosh firması, tamamen elektrikli olmayan, yani ekonomik içten yanmalı motorlu posta dağıtım araçlarının ileride elektrikli araçlara dönüştürülebilecek şekilde tasarlandığını da belirtiliyor. USPS'in an itibariyle 230.000 adet aracının bulunduğunu ve bunların çoğunun 30 yıldan fazladır görevde olduğunu da belirtmiş olalım.