Arabam.com'dan detaylı bir araştırma geldi.

Elektrikli otomobiller dünya çapında ivme kazanmaya devam ederken, ülkemizde fiyatların üstüne koyan ÖTV zammı bu yükselişi durdurdu. Pek çok markanın 2030 yılı ile sadece elektrikli otomobil satışı gerçekleştireceği açıklamaları ise akıllara tek bir soru getiriyor: "Türk kullanıcısı elektrikli otomobiller hakkında ne düşünüyor?"

Aslında daha önce InsideEVs Türkiye'nin içten yanmalı kardeşi Motor1.com'un Telegram hesabında buna benzer bir anket düzenlemiş ve sonuçları sizlerle paylaşmıştık. Fakat daha derin bir cevap aramak isteyen Arabam.com ekibi, oldukça geniş kapsamlı bir araştırmaya imza atmış.

Şubat ayında tam 6.912 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen bu araştırma, elektrikli otomobil pazarına ışık tutuyor. Anket kapsamında elektrikli otomobilleri tercih etmek isteyen kullanıcıların oranı yüzde 66.2, içten yanmalı motorlardan memnun olan kullanıcıların oranı ise yüzde 33.8 olarak ölçülmüş. Olumsuz düşünen bu kesimin tercihindeki en büyük etken ise şarj ünitelerinin yaygın olmaması olarak belirlenmiş.

Bu grubun yüzde 18.1 oranındaki kısmının TOGG'un üretilmesini ve fiyatının belirlenmesini beklediği de kaydediliyor. Aynı grubun yüzde 16.9'u, pek çok Avrupa ülkesinde gördüğümüz vergi teşvikinin elektrikli otomobiller özelinde uygulanmıyor oluşundan rahatsız. Olumsuz düşünenlerin bir kısmı servis ve yedek parça tedarikini sebep gösterirken, bir kısmı da marka ve model alternatiflerinin az olduğu görüşünde.

Ankete katılan kullanıcıların yüzde 40.1'i elektrikli otomobillerin daha ekonomik olduğuna inanıyor. "Elektrikli otomobiller uzun yol için uygun değildir" maddesine katılan kullanıcıların oranı ise yüzde 26.6 olmuş. Hatta elektrikli otomobillerin tehlikeli olduğunu düşünen yüzde 13.3'lük bir kesim de bulunuyor. 

Katılımcıların tercihleri ise TOGG etrafında şekillenmiş. Marka olarak ilk tercihinin yerli otomobil olacağını söyleyen yüzde 37.5 oranında bir kesim mevcut. İkinci sıra yüzde 15.9 ile Mercedes EQC'ye giderken, üçüncü sıra BMW'ye gitmiş.