Son dönemlerde "Air" adı verilen modeli ile ismini duyuran Lucid, bir SPAC olan Churchill Capital IV (CCIV) ile 24 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Türk sermaye piyasası hukukunda "Birleşme Amaçlı Ortaklık" olarak adlandırılan SPAC nitelikli şirketler, genellikle halka arz amacıyla kullanılıyor. Lucid'in uzun bir süredir bu tarz bir anlaşma peşinde olduğu da biliniyordu.

Bu anlaşma sayesinde elektrikli otomobil üreticisinin kasasına tam 4.4 milyar dolar girmiş olacak. Bir süredir Air'ın üretimine başlamak isteyen geliştirici, bu yeni fonu Arizona'da bulunan tesisini genişletmek için kullanacak. Bu anlaşma kapsamında markanın 2.5 milyar dolar değerindeki hisseleri ise özel şirketler olan BlackRock, Fidelity Management, Franklin Templeton, Neuberger Berman, Wellington Management ve Winslow Capital'a satılacak.

CCIV'un CEO'su olan Michael Klein anlaşma hakkında şu ifadeleri kullanıyor: "Lucid'in öncü ve kendini kanıtlamış teknolojisi, markanın sürdürülebilir EV projelerinin büyük talep almasını sağlayacak. Bu sebeple bu anlaşma Churchill Capital Corp IV hissedarları için oldukça mutlu edici. Lucid'in yönetim katıyla yaptığımız anlaşmaya güveniyoruz. Bu yıl çıkması planlanan Lucid Air sayesinde hem elektrikli otomobillere olan ilgi artacak, hem de ABD çapında yeni istihdam yaratılacak."

Lucid Motors'un sürekli olarak yeni yatırımlar aldığını da belirtelim. Bu sayede üretici gelecek planları hakkında daha net yorumlar yapabiliyor. Elektrikli otomobil markası, Air'ın ardından bir SUV ile de karşımıza çıkacak.