Hatta sipariş bile verebilirsiniz.

California tabanlı Alpha, elektrikli otomobil dünyasında adını duyurmak için elinden geleni yapıyor. Daha önce elektrikli spor modeli Ace'i tanıtan üretici, şimdi de retro tasarımlı crossover modeli Jax'ın örtüsünü kaldırdı. Aynı elektrikli platformu ve tasarım detaylarını paylaşan ikilinin arazi odaklı versiyonu "keyifli bir sürüş tecrübesi" sunmak için elinden geleni yapacak.

Hala konsept formunda olan Jax'ın adının açılımı ise "junior all-terrain crossover" olarak belirlenmiş. Bu da Alpha'nın kısa süre içerisinde bir SUV ile karşımıza çıkabileceğinin habercisi niteliğinde. Aynı Ace gibi 75 kWh'lık bir batarya kullanan model, küçük görünmesine rağmen oldukça geniş bir araç.

Galeri: Elektrikli Crossover Alpha Jax

Tam 4.560 milimetre uzunluğa ve 1.930 milimetre genişliğe sahip olan model, neredeyse bir önceki nesle ait Subaru Forester'ın boyutlarında. Dört koltuklu Jax, toplamda 1.769 litre gibi dudak uçuklatan bir bagaj hacmi sunarak segmentinin en pratik modellerinden biri olmayı amaçlıyor.

Alpha, modelin iki versiyonunu çıkartmak konusunda da ısrarcı. Bu iki modelin giriş versiyonu tek bir motor ile çalışacak. İkincisinin ise sofistike bir AWD sürüşe sahip olması bekleniyor. Bu ikinci versiyon 839 kilogram ağırlık çekebilme kapasitesi ile göz dolduracak. 0-100 km/sa hızlanması 6.7 saniye olacak modelin menzilinin ise iki versiyonda da 402 kilometre olması bekleniyor.

Üreticiye göre Jax, "karbon salınımına neden olmadan sağlam bir dört tekerden çekiş performansı arayan" kullanıcılara hitap edecek. Şimdilik "üretime hazır bir prototip" olarak tanımlanan modelin ön siparişe açıldığını da belirtelim.

Alpha'nın planlamalarına göre 2023 yılında Jax piyasaya sürülmüş olacak.