Tesla'nın en yüksek nüfuslu ülkeleri hedef alma politikası devam ediyor.

Hindistan, 1.35 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda. Otomotiv pazarı açısından ise dünyanın en büyük 5.pazarına sahip. Dünyanın en büyük ilk 4 otomotiv pazarı ise Çin, ABD, Avrupa ve Japonya şeklinde. Yani buradaki potansiyel oldukça yüksek.

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla da bu durumun analizini yapmış ve bu konuda bazı girişimlerde bulunacak. Tesla'nın Gigafactory adlı üretim tesislerinin yenisini Hindistan'da açacağı da bugün öğrenildi. Bu bilgi, Hindistan'ın Karnataka Eyaleti'nin başkanı Bookanakere Siddalingappa Yediyurappa tarafından geldi.

Türkçe olarak vali görevinde olduğunu söyleyebileceğimiz Yediyurappa, Tesla'nın bu yeni fabrikasının bu bahsi geçen eyaletin Tumakuru şehrinde açılacağını düşündüğünü de belirtiyor. Tesla'nın bu yatırımının 1 milyar dolar değerinde olacağı ve bölgede 280.000 adet iş olanağı yaratacağı da belirtilenler arasında yer alıyor. 

Tesla'nın Hindistan'da bu sebepten ötürü kurduğu şirketin Tesla India Motors and Energy Pvt Ltd olarak adlandırıldığı ve yöneticilerinin de Vaibhav Taneja, Venkatrangam Sreeram ve David Jon Feinstein olacağı da belirtilen bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca tüm bu gelişmelerin sinyalleri aslında 2015 yılında ortaya çıkmıştı da diyebiliriz. Çünkü Hindistan'ın başbakanı Narendra Modi, 2015 yılında Tesla ile bazı görüşmeler yapmıştı.