TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında karşılıklı veri paylaşımı prensibine dayanan teknoloji için Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yer alan TOGG Merkez Binası'nda düzenlenen tören ile bir protokol imzalandı. Bu teknolojiyle birlikte meteorolojik verilerin hızlı işlenmesine olanak sağlanacağı ve TOGG'un sürüş konforunun artırılacağı belirtildi.

Araç içi uygulamaların kendini optimize edeceği açıklandı

Bakan Varank bu konuda “Sektörle yakın temas içerisinde hazırladığımız Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası’nı yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Bu yol haritasında ortaya koyduğumuz en önemli projelerden biri de Mobilite Açık Veri Seti’nin oluşturulmasıdır. Bildiğiniz gibi bağlantılı ve otonom araç teknolojilerinde en kritik nokta veri meselesi.

Verilerin toplanması, hazırlanması, yeni veri setlerinin oluşturulması, bunların anonimleştirilerek açık veri haline getirilmesi, sonrasında da şirketlere, girişimcilere ve akademisyenlere paylaştırılması, onlara sunulması gerekiyor. İşte bugün, Mobilite Açık Veri Seti Oluşturulması konusunda da ilk adımı atmış oluyoruz. Kamu kurumlarımızın ürettikleri verilerin, özel sektörün erişimine açık olması gerçekten teknoloji geliştirme açısından çok önemli.

Böylece yeni fikirler gelişip, katma değerli ticari ürünler ortaya çıkabilir. İmzalanacak protokolle birlikte TOGG, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerinden yararlanarak Türkiye’nin Otomobili’nin konfor ve güvenliğini artırmış olacak. Veriler sadece sürücüyü bilgilendirmekle kalmayacak, yapay zeka teknolojisi sayesinde araç içi uygulamalar da kendini optimize edecek. Diğer taraftan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de TOGG’un verileriyle anlık hava şartları hakkında geri bildirim alacak.

Örneğin, sis olayı bölgesel meteorolojik tahminlerde en zor konulardan biri. TOGG’un sis farlarının kullanımından, hangi bölgede sis yoğunluğu olduğu sisteme anlık olarak işlenebilecek. Tabi tüm bu veriler anonim şekilde paylaşılıp kullanılacak. Yani kişisel verilerin burada kullanılması söz konusu olmayacak.

İşte veri, hayatımıza kolaylık sağlayan teknolojilerin üretiminde böyle önemli roller üstleniyor. Yeni nesil mobilite ekosistemi, veri temelli daha nice fikrin gelişmesine imkan sağlayacak. Bunun gibi açık veri paylaşımlarını çoğaltmak için diğer kamu kuruluşlarımızla da yakın çalışıyoruz” dedi.

Bakan Varank'ın ve diğer yetkililerin konuşmaları sonrasında da TOGG CEO'su Gürcan Karakaş ile Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, karşılıklı olarak anlaşma protokolüne imzalarını attılar. Daha sonra ise Bakan Pakdemirli, Bakan Varank ve diğer birçok yetkili, imza töreni için getirilen ilk TOGG aracını incelediler.