Volkswagen, özellikle Avrupa'da satış rekorları kıran ID.3 adlı elektrikli hatchback modelinin yeni bir versiyonunu tanıttı. Firmanın paylaştığı basın bültenine göre ID.3'ün bu yeni versiyonu, aracın başlangıç fiyatını düşürüyor. Fakat iyi haber ise fiyat düşüşüne rağmen aracın menzilinin aynı kalması oluyor.

ID.3 Pro olarak adlandırılan bu yeni versiyonun fiyatıyla birlikte azalan bir başka değeri ise motor gücü oluyor. Pro Performance versiyonundan daha az beygir gücüne sahip olan otomobilin 0-100 km/s hızlanma süresi de biraz artıyor. Fakat Volkswagen, bu yeni versiyonun beygir gücü düşmüş olsa bile tork değerinin 150 beygirlik 1.5 TSI motordan daha iyi olduğunu da vurguluyor.

ID.3 Pro adlı bu yeni versiyonun değerlerini merak ettiyseniz de 145 beygir güç ile 270 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanma süresi ise 9.6 saniye olarak belirtiliyor. Pro Performance adlı bir üst versiyonda ise 201 beygir güç ve 7.3 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri söz konusuydu. Yeni baz versiyon ID.3 Pro'da 58 kWh'lık (net) bir batarya paketinin sunulduğunu da belirtmiş olalım.

Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi bu yeni baz versiyon, bir üst versiyonu ID.3 Pro Performance ile aynı menzil değerini (420 km) sunuyor. Bu menzil, yeni WLTP standartları çerçevesinde hesaplandığı için de doğruluk oranı yüksek diyebiliriz. Yine versiyon farketmeksizin, enerji tüketimi de 6.75 km/kWh olarak kaydedilmiş oluyor.

Ayrıca şarj hızı da versiyonlar arasında değişmiyor. Yani tümünde 100 kW CCS şarj ile 35 dakikada bataryalarda %80 doluluk oranına ulaşılabiliyor. Son olarak ID.3 Pro adlı bu yeni baz versiyonun İngiltere fiyatının 28.670 GBP (Sterlin), Pro Performance adlı bir üst versiyonun fiyatının ise 29.990 GBP (Sterlin) olduğunu belirtebiliriz. Volkswagen, Pro adlı bu yeni düşük güçteki motor seçeneğinin ID.3'ün Life, Business ve Family adlı tüm donanımlarıyla alınabileceğini de belirtiyor.

Galeri: 2020 Volkswagen ID.3 inceleme