Apple, 2017 senesinde otonom aracını halka açık yollarda test etmek için Kaliforniya eyaletinden gerekli izinleri almıştı. O zaman bu hamle, teknoloji devinin kendine ait sürücüsüz bir otomobil üreteceği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak bundan yaklaşık 2 yıl sonra Apple, projede küçülmeye giderek 200 kişiyi işten çıkarmıştı. Bunun üzerine herkes, Apple'ın otomobil üretiminden vazgeçtiğini düşünmeye başlamıştı.

Belli ki Cupertino, Kaliforniya merkezli şirket otomobil gelişimini durdurmamış; hatta söylentilere göre proje öngörülen süreden 2 sene daha evvel sonlanacak! MacRumors'un gündeme getirdiği iddiaların kaynağı Tayvan. Uzak Doğu ülkesinde yer alan bir dizi parça tedarikçisi, Apple'ın otomobili için imalat hızını yükselttiğini iddia ediyor. Heda, BizLink-KY, Hegin ve Tomita adlı firmalar, 2021'in ilk yarısında teslim etmek üzere Eylül 2021'de görücüye çıkarılacak Apple Car için üretim yaptıklarını öne sürüyorlar.

Galeri: Motor1 Apple Car render

Çıkan bu haber, Apple'ın yeni otonom aracı için henüz tedarikçilerle ön görüşme aşamasında olduğuna dair iddialarla çelişiyor. Şu aşamada projenin hangi evrede olduğuna dair konuşmak zor fakat son iddialar, teknoloji devinin AR&GE çalışmalarını bitirip testlere başlayacağına işaret ediyor.

Anlayacağınız bu iddiaları gerçekmiş gibi yorumlamak pek sağlıklı olmaz fakat bir süredir hakkında konuşulmayan Apple Car'ın yeniden gündeme gelmesi kesinlikle ilgi çekici. En son bitirildiğini düşündüğümüz projenin hâlâ devam ediyor olma ihtimali var ve söylentilere göre konsept versiyonu 2021'de göreceğiz. Bakalım zaman bize ne gösterecek?