Volkswagen bildiğiniz üzere kompakt elektrikli hatchback modeli ID.3 ile satış rekorları kırıyor. BMW'nin de Volkswagen ID.3'e rakip bir model ortaya koyacağı söylentileri ortada dolanıyordu. Hatta öyle bir modelin, BMW i1 olarak adlandırılacağı da söyleniyordu. Fakat Alman bir kaynağın yeni haberine göre BMW, böyle bir proje için olumsuz karar vermiş durumda. Belirtilenlere göre firmanın böyle bir modeli eleme sebebi ise daha büyük elektrikli sedan ve SUV araçlar üretmek amacı olmuş.

BMW, i1 şeklinde kompakt bir modelin sadece Avrupa'ya hitap edeceğini, ABD ve Çin gibi pazarlarda pek satılmayacağını göz önüne alarak bu projeye son vermiş. Bu durumda i3 adlı modelin devamı da gelmeyeceği için, bir süre BMW'den kompakt bir elektrikli model göremeyeceğiz diyebiliriz. En azından hatchback olarak...

BMW i2 Hayali Tasarımı (Render)

Automobilwoche adlı aynı kaynak, BMW'nin bu kompakt elektrikli hatchback planlarını iptal etmesine karşın, firmanın i2 adlı kompakt elektrikli bir sedan üzerinde çalıştığını da söylüyor. Bu kaynak, i2 şeklinde bir modelin geliştirme sürecinin henüz başlamadığını, bu modelin sadece kağıt üstünde var olduğunu da belirtiyor.

Bu sebepten dolayı BMW i2 ile ilgili an itibariyle hiçbir bilgi bulunmuyor. Yani araç, 2 Serisi'nin elektrikli versiyonu olarak da karşımıza çıkabileceği gibi, sadece aynı altyapıyı kullanıp tamamen farklı bir tasarım ile de gelebilir. Bu durumda bekleyerek zamanla görmekten başka bir çare kalmıyor.

Tüm bunlara ek olarak BMW'nin X1 modelinin elektriklisi niteliğindeki iX1 şeklinde bir elektrikli kompakt crossover ortaya koyacağını da biliyoruz. Zaten aynı ilişki, BMW X3 ile iX3 arasında da görülebiliyor.