Bu yatırımın sinyalleri önceden gelmişti!

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter hesabının biyografi kısmına "Bitcoin" yazmış ve sadece bu sebepten bile bir dijital para birimi olan Bitcoin fiyatlarında gözle görülür bir artış gerçekleşmişti. O artış %10 oranında olmuş ve Bitcoin'in değeri 36.000 doların üzerine çıkmıştı.

Bugün ise Tesla, Amerikan sermaye piyasaları regülatörüne yaptığı açıklamada, 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını bildirdi. Bu haberin hemen ardından da Bitcoin, bir kez daha belirgin şekilde fiyat artışı yaşadı. Bitcoin'in fiyatı bu gelişmeyle birlikte %14 oranında artarak 43.000$ seviyesine çıktı. Türk Lirası olarak da Bitcoin an itibariyle 306.000 TL civarından işlem görüyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından Tesla'nın, sıfır km araç satışında Bitcoin'i de bir ödeme aracı olarak kabul etmeye başlaması da beklenenler arasında. Ayrıca Elon Musk, bazı açıklamalarında "Bitcoin'i 8 yıl önce almalıydım, partiye geç kaldım." gibi cümleler de kullanmıştı.

Tüm bunlara ek olarak Elon Musk ile MicroStrategy CEO'su Michael Saylor arasında Twitter'da geçen bir konuşmada Saylor, Musk'a şirketinin bilançosunu Bitcoin'e taşıması gerektiğini söylemişti.

Saylor o konuşmada, "Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar değerinde bir iyilik yapmak istiyorsan bilançonu dolardan Bitcoin’e taşımalısın. S&P 500’deki diğer firmalar da seni takip edecektir ve zamanla bu iyilik 1 trilyona dolara kadar çıkabilir." cümlelerini kullanmıştı. Elon Musk'ın Bitcoin'e olan ilgisi göz önüne alınırsa, Tesla'nın ilerleyen zamanlarda Bitcoin yatırımlarını artırması da muhtemel görünüyor diyebiliriz!