Elektrikli otomobillerin ÖTV oranı, gece yarısında artış yaşadı!

Dünya genelinde elektrikli araçların önemi ve bu araçlara olan talebin miktarı her geçen gün artıyor. Ülkemizde de uzun zamandır çeşitli markaların elektrikli otomobilleri satılıyor. Hatta hemen aşağıdan, elektrikli otomobillerle düzenlediğimiz en yeni drag yarışlarımızı izleyebilirsiniz!

Gece yarısında gelen bir açıklama ile de elektrikli otomobillerin ülkemizdeki ÖTV oranlarının 4 kata kadar artacağı bilgisi ortaya çıktı. Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi'ni hemen aşağıdaki görüntüden görmektesiniz:

Elektrikli Otomobillere ÖTV Zammı Resmi Gazete

Bu oranların eski hâllerini merak ediyorsanız da motor gücü 85 kW'ı geçmeyen elektrikli otomobillerden bu karar gelmeden önce %3, 85 kW'ı geçip 120 kW'ı geçmeyen araçlardan %7, 120 kW'ı da geçen araçlardan %15 oranında ÖTV alındığını belirtebiliriz. Bu oranlar hemen yukarıdan da gördüğünüz üzere sırasıyla %3'ten %10'a, %7'den %15'e ve %15'ten %60'a artırıldı.

Yani motor gücü farketmeksizin, ülkemizdeki elektrikli otomobillerin tümünün fiyatı artacak. Bunlardan motor gücü 85 kW'ı geçmeyen modellere Renault Zoe gibi kompakt modelleri, 120 kW'ı geçen güçlü modellere de son dönemde çok popüler olan Porsche Taycan gibi araçları örnek verebiliriz.