Aracın geliştirme aşaması son buldu.

Türk mühendislerimizin geliştirdiği Atak Electric, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi olarak görücüye çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törende test edilen ülkemizin ilk sürücüsüz akıllı otobüsü Atak Electric'in 3 yıldır süregelen geliştirme aşamasının bittiği açıklandı.

Bu açıklama sonucunda Atak Electric, dünyanın ilk seri üretim 4.seviye otonom sürüş özelliğine sahip otobüsü olduğunu tescillemiş oldu. Dünyada daha önce de pek çok elektrikli ve otonom otobüsler üretilmişti. Ancak 4. seviye otonom sürüşe ve seri üretim sürecine geçen bir otobüs tanıtılmamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi Twitter hesabından; ”Kabine toplantımıza mühendislerimizce geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric’le gidiyoruz.” ifadelerini kullandığı bir paylaşım yaptı.

Erdoğan ayrıca, “Ortaklaşa üretmiş durumdalar. Şu andaki aracın boyu 8 metre. Ses vesaire hiçbir şey söz konusu değil. Yapay zeka olarak da gerek yayalara karşı duyarlı, trafik sinyallerine karşı duyarlı böyle bir araca sahip olmak, yıl sonuna kadar 24 metreye kadar elektrikli hale getirilecek. Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin de markaların adını da duyuracaklar. Bütün mesele bu adımın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden atılmış olması bizi ayrıca mutlu etmiştir.” açıklamalarında bulundu.

InsideEVs Türkiye'nin Instagram ve Twitter hesaplarını da takip etmeyin unutmayın!