Tesla, son zamanlarda geliştirme sürecinde olan birçok araca sahip. Bunlara Tesla Semi adlı tır modeli, Tesla Roadster adlı inanılmaz hızlanma değerine sahip olan spor model gibi birçok modeli örnek gösterebiliriz. Görünüşe göre bu modellere bir yenisi daha eklenecek.

Elon Musk, Tesla'nın yakın zaman önceki bir basın toplantısında, geliştirilmekte olan bu modellerin listesine bir adet elektrikli van (minibüs) modelin de katılabileceğini belirtti. Elektrikli bir van için yöneltilen bir soruyu cevaplarken de "Tesla'nın ilerleyen zamanlarda mutlaka elektrikli bir minibüs üretmesi gerektiğine inanıyorum." cümlesini kullandı.

Tesla'dan gelecek elektrikli bir minibüsün, Amazon için elektrikli kargo minibüsleri üretmekte olan Rivian için çok önemli bir rekabet oluşturacağı da kesin. Hatta Tesla'nın bu segmente girmekte geç kaldığını bile düşünüyoruz. Son dönemde ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın elektrikli otomobilleri fazlasıyla destekliyor olması da Tesla'ya bu konuda bir motivasyon olabilir gibi görünüyor.

An itibariyle Tesla'nın elini kolunu bağlayan durumlar ise:

  • haberimizin en başında saydığımız ve geliştirme süreci henüz bitmemiş olan birden fazla model
  • batarya üretiminin yavaş olması
  • Tesla'nın bazı üretim tesislerinin henüz tamamlanmamış olması

gibi şeyler olarak sıralanabilir. Fakat Elon Musk'dan %100 bir şekilde olmasa da Tesla Van diyebileceğimiz bir elektrikli minibüs için onay geldi diyebiliriz.