MEB platformu git gide yaygın kullanım alanı buluyor!

Volkswagen Grubu, Modular Electric Drive (MEB) adlı platformunu geçtiğimiz yıllarda tanıttı. Bu platform üzerinde de ID.3 gibi kompakt bir elektrikli hatchback otomobil üretildi ve araç çoktan satışa çıktı. Hatta Avrupa'da satış rekorları da kırıyor!

Fakat bu platform, oldukça esnek yani modüler bir yapıda olduğu için Volkswagen, bu platformu sadece ID.3 için değil de neredeyse tüm elektrikli araçları için kullanacak. Hatta bugün ortaya çıkan bir habere göre bu platform, elektrik enerjisi ile çalışan yatlarda bile kullanılacak!

İtalya, Çin ve Tayland gibi bölgelerde isim yapmış olan Silent-Yachts adlı Avusturyalı bir firma, güneş enerjisinden faydalanan yatlarında bu MEB platformunu kullanmayı istediğini açıkladı. Bu yatlarda MEB platformunun batarya paketleri, elektrik motorları ve programlanabilir çeviricilerin kullanılacağı da belirtildi. Bunlara ek olarak, SEAT'tan ayrılarak marka hâline gelen Cupra'nın bu projenin tasarım aşamasında görev alacağı da belirtilen bilgiler arasında yer aldı.

Galeri: Silent-Yachts SILENT 55 Güneş Enerjili Yat

Açıklamaların devamına baktığımızda, ilk MEB platformlu Silent 50 isimli yatın 2022 yılında hazır olacağının belirtildiğini görüyoruz. Silent-Yachts markası, üretim aşamasına geçildiği zaman bu yatlardan yılda en az 50 adet üretmeyi planladığını da belirtiyor.

MEB platformlu bu yatların 6 adede kadar batarya paketiyle donatılacağını ve toplamda 500 kW (800 beygir) civarında güç sunacağını da öğreniyoruz. Güneş panelli tavan sayesinde de şarj ihtiyacının duyulmayacağı belirtiliyor. Mevcut bir Silent 55 modelli yatın menzili ise 160 km şekilde.