SK Innovation Macaristan'da üçüncü lithium-ion batarya hücresi fabrikasını kurma niyetinde. Şirket hali hazırda 7.5 GWh kapasitede bir fabrikasını Komarom'da çalıştırıyor ve aynı yere 10 GWh kapasitede ikinci fabrikanın inşaatını yapıyor.

Üçüncü ve yeni fabrika Ivancsa'da olacak ve yılda 30 GWh hücre üretecek. Üçüncü fabrikanın inşaatının 2021 sonbaharında başlaması bekleniyor ancak o fabrikada imalatın başlaması 2024'ün başında olacak. Fabrika tam kapasitesine 2028'de ulaşacak. Bu noktada fabrika tam kapasiteye ulaştığında tam üretim kapasitesi ne kadar olacak çok emin değiliz.

Basın raporlarına göre yeni fabrika için yatırım ilk aşamada 1 milyar € olacak. Ancak 2028'e kadar oluşacak toplam yatırımın 1,9 milyat €'yu bulması bekleniyor.

SK Innovation, içlerinde Volkswagen, Ford ve Hyundai de bulunan birçok küresel üreticiye batarya üretimi yapıyor. Macaristan batarya için çok ideal bir nokta olma noktasında çünkü birçok otomobil fabrikasını yakın konumda.

Yine de muhtemelen yatırım için Macaristan'ın seçilmesinde en önemli etmen başka bir şey; teşvikler. Bloomberg'in haberine göre

"Macaristan tarihinde görülmüş en büyük teşvik paketini planlıyor. Teşviğin kapsam ve rakamlarını hükümet, SK Innovation ile anlaşma imzalandıktan ve Avrupa Birliği bildirimleri tamamlandıktan sonra açıklayacağız."

Macaristan'ın 2,500 direkt iş imkanı sunacak fabrikayı çekmek için yüksek teşvikler vermeyi kabul ediyor.

Bugün itibariyle SK Innovation'ın yıllık batarya üretim kapasitesi (küresel olarak) yaklaşık 40 GWh. Ancak önümüzdeki birkaç yılda birkaç kat artması bekleniyor.

SK Innovation üretim kapasitesi yol haritası:

  • 2020: Yıllık 40 GWh
  • 2022: Yıllık 60 GWh
  • 2023: Yıllık 71 GWh
  • 2025: Yıllık 100 GWh
  • 2030: Yllık 200 GWh

* veri birkaç farklı resmi ve gayriresmi kaynaklardan geliyor.