FCA (Fiat-Chrysler) Grubu bünyesindeki markalardan birisi olan Jeep, bildiğimiz üzere Renegade ve Compass gibi modellerine 4xe isim takısını verdiği plug-in hibrit (şarj edilebilir hibrit) versiyonlar ekledi. Hatta bu versiyonlar ülkemizde de yakın zaman önce satışa sunuldular!

Son zamanlarda da Wrangler adlı arazi odaklı modele de geleceği açıklanan 4xe adlı bu plug-in hibrit motor seçeneğinin, yakın zaman içerisinde Gladiator adlı pick-up modele geleceğini de dolaylı yoldan öğrenmiş bulunuyoruz.

Jeep Gladiator Mojave
Jeep Gladiator Mojave

Jeep Gladiator

Çünkü bir FCA yetkilisi olan Christian Meunier, Avustralyalı Go Auto adlı kaynağa yaptığı bir açıklamada "Jeep'i en çevreci SUV markası yapmak için çabalıyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki birkaç yılda tüm Jeep modellerinde elektriklendirilmiş motor seçenekleri bulunacak." cümlelerine yer verdi.

Zaten bu açıklama gelmese de Gladiator modelinde her halükarda bir plug-in hibrit versiyon beklemeye başlamıştık. Çünkü bu araç Wrangler'ın pick-up versiyonu niteliğinde bir araç ve Wrangler dahi yakın zamanda plug-in hibrit (4xe) versiyona kavuşacak.

Gladiator 4xe'nin, Wrangler 4xe ile aynı sistemi kullanmasına da kesin gözüyle bakıyoruz. Bu sistem, 2.0 litrelik turbo benzinli bir motor ile 2 adet elektrik motorunu kombine ediyor ve 375 beygir güç ile 640 Nm tork üretiyor. Yüksek tork değeriyle de arazide hiç zorlanmayacağı da kesin görünüyor.