Tesla, dün Model S ve Model X adlı modellerini 2021 yılı için güncellediğini duyurdu ve bu gelişme büyük yankı uyandırdı. Özellikle Model S'te Plaid adlı yeni donanım seviyesi dikkatleri çekti. 3 adet elektrik motoru ve 1100 beygir güç sunan bu versiyon, 2 saniyenin altında da inanılmaz bir 0-100 km/s hızlanma süresine sahip. Menzil değeri de yine 840 km değeriyle harika görünüyor.

Fakat güncellenen Tesla Model S'te bu iyi gelişmelerin karşısında, yeni direksiyon simidi tasarımı bir hayli eleştirildi. Çünkü güncel Model S, üst bölümü bulunmayan yarım bir direksiyon simidi ile karşımıza çıktı.

Motor1.com, yarım direksiyon simidi konusunda NHTSA'ya (ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenlik İdaresi) ulaştı!

Kardeş sitemiz Motor1.com, Tesla Model S'in bu yeni yarım direksiyon simidinin güvenliği vb. konularda takipçileri tarafından gelen yoğun yorumlar sonucunda Motor1 ABD ekibi olarak ABD'deki NHTSA kurumuna ulaştı. Bu kurum bildiğiniz üzere karayolu trafiğinden sorumlu bir kurum ve güvenlik düzenlemeleri, uygulamaları yapıyor. Hatta NHTSA'nın zaman zaman bazı otomobilleri hatalı kısımları sebebiyle piyasadan toplattığını (geri çağırma) da biliyoruz.

Bir NHTSA yetkilisi de Motor1.com ekibine bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Bu direksiyon simidi tasarımının ABD'nin karayolu trafiği standartlarına uygun olup olmayacağını şu anda bilemiyoruz. Daha detaylı incelemeleri yakın zamanda yapılacak."

Tesla Model X'te dans eden martı kanadı kapılar, Cybertruck modelinde sıradışı bir tasarım ve bazı modellerde Ludicrous modu gibi şeylerle Tesla'nın sıradışı bir firma olduğu ve ABD'de NHTSA'ya bir hayli iş çıkardığı da şüphesiz. Fakat açıklamadan da gördüğünüz üzere bu yarım direksiyon konusu henüz netleşmiş değil.

Galeri: Makyajlı 2021 Tesla Model S Plaid