Sony, 2020 yılında düzenlenen CES fuarında bir sürpriz yaparak konsept modelinin örtüsünü kaldırmıştı. Vision-S isimli bu elektrikli sedan, tamamen otonom teknolojiler ile donatılarak karşımıza çıkacaktı. Hatta bir süredir modelin üretime geçeceği iddiaları bile ayyuka çıkmıştı.

Aradan geçen bir yılın ardından Sony, Vision-S üzerindeki çalışmalarını sokaklara taşıdı. Elimize ulaşan ilk casus fotoğraflar, dünya devi teknoloji markasının gerçekten konsepti üretime sokabileceğine işaret ediyordu. Sony, bu umutlarımızın tamamını yaptığı bir açıklama ile yok etti.

Galeri: Sony Vision-S konsepti

Car and Driver'a konuşan Sony sözcüleri, aracı seri üretime sokmak gibi bir planları olmadığını ifade etti.

Kısacası bu çarpıcı tasarım sadece gelecek otomobil teknolojilerinin test edilebileceği bir tablo görevi üstleniyor. Özellikle güvenlik ekipmanları ve otonom teknolojilere ev sahipliği yapacak model maalesef yollara çıkamayacak.

Vision-S konseptin şu anda 2. Seviye üstü bir otonom kabiliyete sahip olduğunu biliyoruz. Adaptif cruise kontrol sistemi, otomatik park asistanı ve şerit değiştirebilen şerit takip sistemi gibi donanımlar aracın içerisinde kendine yer bulmuş durumda. Fakat Sony, aracı 4. Seviye otonom yeteneklere kavuşturmadan durmayacak.

Vision-S konsepti, oldukça sofistike bir ses sistemine de sahipti. Markanın 360 Reality adını verdiği ses sistemi, bir kişi için adeta sesten oluşan bir balon yaratıyordu. Araç içerisinde 5G bağlanılabilirliği de sağlanmış durumda.