Tesla'yı yıllardır birlikte takip ediyoruz. Son zamanlarda yazılardan çok YouTube videolarına odaklanır oldum, sonra da neredeyse videolara bile odaklanamaz ...

Tesla'yı yıllardır birlikte takip ediyoruz. Son zamanlarda yazılardan çok YouTube videolarına odaklanır oldum, sonra da neredeyse videolara bile odaklanamaz hale geldim. Yanlış anlaşılmasın, yine Tesla ile ilgili şeyler yapmaktan vakit bulamaz hale geldim. Ama bugünlerde yavaş yavaş her şey yerine oturmaya başladı ve tekrardan yazı ve videolara dönüş yapacağım. Sizlerden özellikle yazıların dönüşüyle ilgili tepkiler/istekler aldım ve yazmak benim de hoşuma gittiği için yazılara tekrardan vakit ayırmaya karar verdim. Ön sözü çok uzatmadan konumuza geçelim; CYBERTRUCK

Tesla, ilk takip ettiğimiz yıllarda tek araçlı bir firmaydı ve birkaç araç programını aynı anda yürütüp yürütemeyeceği bir soru işareti idi. Bugünlerde ise Model 3, Model S ve Model X ile üç ayrı araç programını birden yürütüyor. Bir yandan da Roadster 2, Tesla TIR, yenilenecek Model S üç motorlu plaid versiyonu ve Model Y geliştirme/üretime hazırlama işleri sürüyor. Aynı zamanda güneş enerjisi ve enerji depolama ürün grupları da Tesla Enerji altında yürüyor. Yani Tesla artık bir dev haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda ise yazımıza konu olan yeni bir araç daha Tesla'nın projeleri arasına eklendi ve ABD pazarının en büyük şahsi araç satış kategorilerinden olan pikap pazarına dahil oldu. Tanıtılan pikapın adı ise Cybertruck.

Tesla, pikap modeli olan Tesla Cybertruck tanıtılmadan önceki ay hatta yıllarda Elon Musk Twitter üzerinden aracın başka hiçbir şeye benzemeyeceğini, film setinden çıkma ve futuristik olacağını yazıp duruyordu. Bence yine de kimse bu kadarını beklemiyordu. Tanıtılan Cybertruck öylesine radikaldi ki ilk birkaç dakika izleyiciler bunun şaka olduğunu ve gerçeğinin daha sonra tanıtılacağını sandı.

Fonksiyon > Görünüm

Cybertruck hiç kıvrımı olmayan tamamen köşeli bir tasarımdan oluşuyor. Böyle bir tasarım seçilme sebebi kullanış ve üretimin görünümün önüne koyulması, önceliklendirilmesi. Yüz yılı aşkın süredir özellikle kırsal alanlarda ya da inşaat vb. ağır işlerde kullanılan pikap kamyonlar 'body in frame' adı verilen şasi etrafında geliştirilen bir tasarıma sahip. Hatta pikap kamyonların logolarını kapatıp fotoğrafları yan yana koyarsak piyasaya detaylı hakim değilsek birbirinden ayırt edemeyiz. Ama Tesla aracın yapısını/şasisini dış gövdesine taşıyarak elektriğin avantajlarının tadını çıkartmak istemiş ve yapısal tasarımlarının adını 'exoskeleton' yani 'dış iskelet' koymuş.

Tasarımın tamamen köşeli olması da bu yüzden. Elon'un şirketlerinden olan, Tesla'nın abi şirketi SpaceX'in uzay araçlarında kullandığı çok güçlü özel bir çelik alaşım kullanılıyor. Alaşımın farkından da öte, bu alaşım normal otomobil üretimi gibi gövde panelleri kalıpları kullanılarak hidrolik baskıda basılmıyor. Cybertruck dış gövdesi, aynı zamanda yapısal olan exoskeleton'u, bu çeliğin bükülmesi ile yapılıyor. Böylece hem gövde panellerinin oluşturulması, bunların hizalanması, montajı gibi ek maliyetler elenmiş olup üretim daha kolay hale getirilmiş oluyor. Hem de bu futuristik sıradışı tasarım bir anda mantıklı hale gelmiş oluyor. Yani devimsel yeni yapısal şasi = dış görünüm.

Tesla Cybertruck!
Çelik alaşımın bükülerek yapıldığı Cybertruck gövde ve şasisi

Bol Bol Yer Var

Exoskeleton yapının ve ağırlığın dışarıda olmasıyla içeride de bir hayli hacim kazanılmış oluyor. Yolculara da eşyalara da bol bol yer var. İçeride pek çok pikap gibi tek sıra koltuk değil normal bir otomobil gibi çift sıra koltuk var. En ön sırada ise ortada katlanan bir koltuk ile içeride önde de 3 kişinin oturması ile 6 kişilik yolcu kapasitesi mevcut. Pikap'ın kasasının uzunluğu ise 2m. Bu da yine pek çok rakip pikap kamyonun kasasından daha uzun. Bunun dışında kasanın içinde altta ayrı bir bagaj alanı, ve yine önde kaputun altında bir bagaj mevut. Ayrıca kasanın da üstü kapanabildiği için ekstra aerodinamik ve eşyalarınızı gizleyerek taşıma imkanı da mevcut. Toplam eşya saklama alanı 2800 litrenin üstünde. Performans anlamında da üç farklı paket içeriyor

Tesla Cybertruck!

CyberTruck Modelleri

ÖzellikTek Motor RWDÇift Motor AWDÜç Motor AWD
0-100km/h6.5sn4.5sn2.9sn
Menzil400km485km800km
SürüşArkadan4X44X4
Saklama Alanı2830lt2830lt2830lt
Kasa Uzunluğu200cm200cm200cm
Çekebileceği Yük3400kg4535kg6350kg
AutopilotStandartStandartStandart
Adaptif Hava SüspansiyonStandartStandartStandart
Alt Mesafe41cm'e kadar41cm'e kadar41cm'e kadar

Kurşun Geçirmez!

Exoskeleton'dan ve bunun Tesla'ya getireceği üretim avantajlarından bahsettik ama bu dış iskelet ve kullandığı özel uzay sanayinden çıkma alaşımın avantajı esasında Cybertruck'ın sertliğinde. Sahnede yapılan uygulamada da Elon Musk ve Franz'ın gösterdiği gibi dış gövde oldukça sert. Bükülmüyor ve 9mm kurşuna kadar kurşun geçirmiyor. Yani madem pikap kamyonların olayı sertlik ve çetin koşullara dayanmak, biz o zaman ızgarasız egzozsuz üstüne üstlük dışı yapısı olan ve özel alaşımlı kamyonumuzun nelere dayanabileceğini gösterelim demişler ve camları bile sıvı şeffaf camdan yapmışlar. Camlar dahi kırılmıyor. Yani sözde kırılmıyor çünkü tüm Dünya'nın gözü önünde tanıtımda iki cam da çatladı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Tabi bu yapısal sertlik doğada off-road kullanım yaparken çamurların içinde kütüklere taşlara arabayı vururken boya veya gövde olmaması sebebiyle, yapının bükülmemesi, ezilmemesi, kurşun geçirmemesi sebebiyle avantajlı olabilir. Ancak benim kafamda Cybertruck çarpışma güvenliği anlamında nasıl bir durumda kalacak bir soru işareti. Ön kaputun bile bu derece köşeli olması, dikiz aynalarının olmaması, yaya güvenlik durumları vb. şeylerden Cybertruck bu halde yol homologasyonu alabilecek mi göreceğiz. Ne de olsa üretimine en az 2 sene var.

Bir de ATV!

Tanıtımın sonunda Elon Musk biraz Apple kültüründen aşina olunan 'one more thing' yani 'durun bir şey daha vardı' kartını oynadı ve sahneye bir de elektrikli ATV çıkarttı. Bu ATV ile ilgili çok fazla bilgi daha sonrasında çıkmadı, sadece Cybertruck alanlar opsiyonel mi alabilecek, menzili özellikleri neler bilmiyoruz. Ama Cybertruck kamyon kasasının kapağında rampa olma özelliğini ve adaptif hava süspansiyonun kullanışlılığını bu ATV üzerinden tanıtmış oldu çünkü ATV'yi kamyonun kasasına yükledi ve ATV kasada şarja takıldı; evet kasasında 220V prizler var. Prizin dışında hava süspansiyonun hava kompresörünü de cihazlarınızla kullanabiliyorsunuz. Yani doğada elektrikli testere, elektrikli mutfak vb. kullanımlar mümkün.

Tesla Cybertruck!
Cybertruck kasasında Tesla ATV.

Aerodinamik mi?

Bu köşeli tasarımlı, garip ve ağır Cybertruck Tesla'nın diğer elektrikli otomobillerinden daha da uzun menzil vaad ediyor. Tasarımı da çok aerodinamik durmuyor. Ama Elon sahnede hava süspansiyon ile otobanda Cybertruck'ı alçaltarak verimli gidebileceğinizden, başka zamanlarda ise aracı 41cm yükselterek tamamiyle off-road keyfi de yapabileceğinizden bahsetti.

Tabi olayı kökünden çözmek isteyen internet, Cybertruck'ı modelleyip sanal aerodinamik rüzgar testlerine tabi tuttu. Çamurluk/tekerlekler/dikiz aynası değişkenine göre sonuçlar çok farklı çıkabilecek olsa da kasa kapalıyken Cybertruck rakiplerinden daha verimli gözüküyor ilk bakışta. Bu detaylı internet araştırmasına Elon Musk da seyirci kalmadı ve Twitter'dan "Çok ciddi çaba sarf edersek 0.3cD mümkün." diye belirtti. Bir kamyon için 0.3cD sürtünme kat sayısı tabii ki çok iyi olur. Pikap kamyon endüstrisi genelde 0.45-0.55cD bandında. Binek otomobillerde Model 3 0.23cD, Model S ise 0.24cD'ye sahip.

 

Ön Siparişler Zirvede

Tanıtım üzerinden henüz 2 hafta ancak geçti ama yine bir ön rezervasyon rekoru mevcut. Tesla Model 3'de 1000$ rezervasyon bedeli istenirken pikap olan Cybertruck'ta bu bedel sadece 100$'a indirilmiş olsa da kısa bir sürede 250,000'den fazla sipariş alındı. Hatta bu siparişlerin verilmesinin mantıklı olup olmadığı ile ilgili sizlerden bile mesajlar aldım. Türkiye'den rezervasyon yapacak kadar etkilenmiş olanlar da var. Yapanlara ortak cevabım, Cybertruck'ın çıkıp Türkiye'ye kadar ulaşmasına en az 3, en fazla 5 sene var. O zamana kadar köprü altından çok su akar ve çok şey değişir. Ama Dünya perspektifinden bakarsak da internet ünlülerinin, şehirde yaşayıp bugüne kadar pikapa hiç ihtiyaç duymamış kişilerin siparişler verdiğini görüyoruz. Bu 100$'lık iade edilebilir bedelli siparişlerin sayısının artışında kesinlikle 'cool oyuncak faktörü' anlamında katkı sağlasa da esasında ABD'den gelen verilerde pikap sipariş yoğunluğunun coğrafi olarak Model 3'ün tam tersi olduğu görülüyor. Yani Model 3'ü ABD şartlarında ufak, liberal şehir arabası olarak gören ABD kırsalındakiler kendileri en çok kullandıkları araç cinsi olan pikap kamyondan etkilenmişler ve Model 3'den daha çok rezervasyon yapıyorlar. Rezervasyon sayısı tabii ki yine en çok California çevresinde ama buralarda özellikle şehirlerde pikapa ihtiyaç duymayan ama bu algıya kapılanlar rezervasyonları mevcut.

Benim Yorumum

Tesla Cybertruck tanıtımı benim gibi ilk yıllarından beri Tesla'yı takip eden herkes için garip olmuştur diye düşünüyorum. Çünkü tanıtım ve sunum anlamında Tesla'nın en garip ve başarısız performansı idi. Giyim kuşam, kıyafet, siber insanlar, post apokaliptik tema vs. vardı ve Elon dahil herkes anlatımda tutuktu. Cam kırılması ise üstüne ek bir fiyasko oldu ama sonrasında gördük ki reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Ürün olarak ise Cybertruck ilk gördüğümde beni çok çekmedi. Zaten ben bir pikap müşterisi değilim, hayatımın çoğu şehirde geçiyor. Fikir olarak Rivian R1T elektrikli pikap daha lüks ve daha ilgi çekici geliyordu. Tanıtım sonrası Rivian tasarımı hala daha konvansiyonel ve daha genel geçer prensiplere göre 'güzel' geliyor. Ancak fiyat ve özellik anlamında Tesla büyüklüğünün de avantajı ile Rivian'dan önde. İlk birkaç gün tasarım pek hoşuma gitmese de daha sonra bunun üretim avantajlarını ve amacını okudukça, özelliğin tasarımın önüne konduğunu anladıkça sevmeye başladım. Tanıtım üzerinden geçen birkaç hafta sonrasında da diğer herkes gibi tasarım beni mde hoşuma gitmeye başladı.

Fiyatlar ise eş kabiliyetteki diğer ABD pikaplarından daha uygun gözüküyor. Hele ki uzun vadede operasyon maliyetlerinii, bakım veya akaryakıt olmayışını hesaba katarsak makas daha da açılıyor. Bu da aslında artık ölçek ekonomilerine ulaşmış ve elektrikli otomobil imalat maliyetlerinde rakiplerinden çok öne olan Tesla için heyecan verici. Çünkü pikap sektörü ticari bir sektör ve maliyetler tasarım dahil her şeyden önde. Kamyon endüstrisine bu denli yıkıcı ve farklı bakış açısının başarılı olup olmayacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Tesla'yı takip etmek ve bu elektrikli devrime tanıklık etmek her zaman heyecanlı.

Şimdi ise zaman prototipleri sokaklarda görme, casus fotoğraflar çekme, dedikodu sızdırma ve Elon'dan bilgi dolu yeni tweetler kapma zamanı. Takipte kalın.