Tesla Model 3'ün büyük beklentiler ile 31 Mart 2016'da tanıtıldığı günden bu yana tam 980 gün oldu. Tesla Model 3 ABD ve Kanada'da teslimlere ciddi şekilde...

Tesla Model 3'ün büyük beklentiler ile 31 Mart 2016'da tanıtıldığı günden bu yana tam 980 gün oldu. Tesla Model 3 ABD ve Kanada'da teslimlere ciddi şekilde başladı hatta artık rezervasyonun önemi dahi kalmadı. Artık sipariş her isteyen verebiliyor, siparişten bir hafta sonra da Model 3 teslim alabiliyorsunuz. Kayıt altına alınan Model 3 şasi numaraları 200,000'e yaklaştı ve her gün 1000 adet üretiliyor. Program tam gaz devam ederken sonunda sıra Avrupa'ya yani bize geldi.

Durum esasında Avrupa için çok heyecan verici olsa da maalesef bizim için o kadar da değil. Çünkü bizlerin rezervasyon yaptığı zaman 1EUR = 3TL iken bugün 6TL üzerinde. Hadi bunu bir tarafa koysak her türlü ÖTV ve KDV öncesi %120 gümrük vergisi Teslaların tepesine binmiş durumda çünkü araçların imal yeri ABD.

Bu durumda bizlerin çoğu için Tesla Model 3 hayal olmuş olsa da Avrupa için durum farklı. Orada 3 yıl önceki şartların aynısı geçerli ve insanlar heyecanla bekliyorlar araçlarını.

Tesla Model 3ü Avrupa'ya CCS soketi ile sunacağını daha önceden açıklamıştı, Instagramdan paylaşmıştım. Aynı zamanda 2019 başında Avrupa teslimlerinin başlayacağını da biliyorduk fakat siparişlerin açılması beklediğimden daha hızlı geldi. Avrupa'da destekli Tesla pazarlarında ilk gün rezervasyon sahiplerine Tesla Model 3'lerini sipariş etmek için e-mailler gönderilmeye başlandı.

ÖNCE PAHALI VE ÜST ARAÇLAR

Tesla ABD'de olduğu gibi Avrupa'da da ilk olarak sadece en pahalı Model 3 seçeneklerini sunuyor. Bunun sebebi önce marjı yüksek araçları satıp bu yüksek marjı ilk başta yüksek olan maliyetlere yedirmek. İş oturdukça maliyetler hacimden dolayı da azaldıkça daha düşük modeller de çıkmaya başlayacak. Mesela ABD'de yaklaşık bir aydır sunulan 'Orta Menzil Arkadan İtişli' Model 3 Avrupa'da şimdilik sunulmadı. Şimdilik sadece 4X4 ve Performans modelleri satışta. Fiyatları da vergisiz halleri ile 48,500€ ve 69,500€. Tahminime göre orta menzilli model de sunulduğu zaman 42,000€ vergisiz fiyat ile sunulacaktır. ABD'de halen çıkmamış olan meşhur 35,000$ ABD başlangıç fiyatlı olacak olan kısa menzilli model ise Avrupa'da aynı matematiğe göre 32,500€ olacaktır. Tabi bu fiyatların üstüne iç seçenekler, Autopilot, metalik renkler ve jant opsiyonları konduğunda fiyatlar hızlıca şişiyor. 

Aşağıdaki bize özel yaptığım Tesla Model 3 konfigüratöründe bugün itibariyle sunulan hal ve opsiyonları ile hayalinizdeki Tesla Model 3 kaç para olurdu inceleyebilirsiniz. Onun altında da son videoda benim yorumlarım ile Model 3 Avrupa durumunu izleyebilirsiniz.

Özet ile Türkiye sayfası %120 gümrük vergisi sebebi ile askıda olsa da Avrupa pazarında BMW, Mercedes ve Audi'den ciddi satış çalınacağı aşikar. ABD'de son aylarda tek başına Model 3'ün BMW 2+3+4+5 ve Mercedes C-CLA-CLS-E sınıflarının ikisinin toplamından daha fazla sattığını hatırlatmak isterim.