Bugün ABD'de piyasaların kapanması ile birlikte halka açık ve borsada işlem gören bir şirket olan Tesla 2018 3. çeyrek(Q3) rakamlarını açıkladı. 

Tablo hiç olmadığı kadar parlak ve 'Tesla Batıyor' haberlerini döndüren lobilere adeta orta parmak niteliği taşıyor. Tesla çok uzun bir süre sonra ciddi kar etti ve içinde bulunduğumuz dördüncü çeyrek için de tarihi gelen bono ödemeleri ve Çin'de inşaa edilecek Gigafactory 3'e rağmen kar hedefliyor. Özetle;

  • Genel Kabul Gören Muhasebe Prensipleri'ne(GAAP) göre hesaplandığında 312 Milyon USD kar. non-GAAP 516 Milyon USD kar.
  • Pozitif nakit akılı sağlanmış ve toplamda 731 Milyon USD nakit artışı yaşanmış.
  • Q3 sonu itibariyle ellerinde 3 Milyar USD nakit ve nakit eşneliği var.
  • Model 3 için GAAP ve non-GAAP brüt kar marjı %20! Bu çeyrek için hedef %15 idi, bunun bile tutmayacağına inanılıyordu.
  • Toplamda 56,065 Model 3 teslim edilmiş. 27,710 adet de Model S ve Model X teslim edilmiş. Bu bir önceki üç aylık döneme göre %82 büyüme. Müthiş bir rakam.
  • Ciro bazında ABD'de en çok satan otomobil Tesla Model 3. Adet bazında ise en çok satan beşinci!

Model 3 Avrupa'ya!
Sene sonuna kadar Çin ve Avrupa'da Model 3 siparişlerinin açılması ve kış aylarında ilk Avrupa teslimlerinin başlaması bekleniyor! Bu da demek oluyor ki Avrupa ile birlikte bize de sıra gelecek. Avrupa fiyatlarını çok merak etmekle birlikte bir an önce şu ABD menşeili arabalarda olan %120 verginin kalkmasını umuyorum.

Rakamları siz nasıl yorumluyorsunuz? Ben bile sıkı bir takipçi olarak bu kadar iyi sonuçlar beklemiyordum. Zaten günü 288.5$'dan kapatan hisseler an itibariyle kapanış sonrası 327$'a kadar ulaştı. Üstelik ABD borsalarında önü alınamayan gerilemeye rağmen böyle.