Amerika yol güvenliği kuruluşu olan National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) Tesla Model 3'ün ilk kapsamlı kaza testlerini gerçekleştirdi. Sağl...

Amerika yol güvenliği kuruluşu olan National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) Tesla Model 3'ün ilk kapsamlı kaza testlerini gerçekleştirdi. Sağlamlık ve güvenlik denildiğinde hep aklımıza Volvo gelmiştir. Ancak Musk, Model 3'ü halka duyururken bile gözünün Volvo'nun güvenliğinde olduğunu hepimize göstermişti. Hedeflediğini de yapmış gözüküyor. Çeşitli kazalarda Tesla'ların resmen "tank" olduğunu defalarca gördük, ancak resmi kuruluşlar tarafından puanlanmadan bunlar bazen şans olarak nitelendirilebilir.

Tesla Model 3, tüm kategorilerde 5 yıldız alarak, kendisinden çok daha pahalı ve alüminyum gövdeye sahip olan Model X ile güvenlik olarak aynı kulvarda olduğunu kanıtladı. Musk bir kez daha ne kadar efektif bir bilim adamı/girişimci olduğunu göstermiş. 35.000$ baz fiyatlı bu araçta alüminyum ve çelik kullanılmakta. Alüminyum pahalı bir metal olduğu için pek tercih edilmemekte. Hatta dünyanın ilk seri alüminyum üretimi olan Honda Nsx 1990'da yola çıktığında 100.000$ dan yüksek fiyatıyla Japonya'nın en pahalı otomobili idi. Zamanında 'Ferrari Katili' olarak adlandırılan araçta kullanılan bu alüminyumu, nispeten "halk" tipi bir araçta Tesla'nın sunması, güvenliğe ne kadar önem verdiklerini kanıtlamakta. Bazılarımız bilir, hız herşey değildir. Peugout 206 gti gibi asfalt farelerinin diğer ismi "yürüyen tabut" idi. Tesla hem hızlı, hem lüks, hem de güvenli araçlar üreterek farkını ortaya koymakta. Zaten 2018 Ağustos'unda ABD'de tüm BMW satışlarından fazla Model 3 satması kesinlikle tesadüf değil.

Tesla Model 3; 5 Yıldız!

Test Detayları

Tesla Model 3; 5 Yıldız!
Testte aracın aktif güvenlik sistemleri baz alınmamakta. Test, 3 kategoride yapılmakta; önden çarpışma, yandan çarpışma ve takla. Önden çarpışma testi yaklaşık 60km/h ile yapılmakta. Bu testte hem sürücü hem yan koltuktaki yolcunun güvenliğinden 5 yıldız almış.Yandan çarpışma testinde ise, önde oturan, arkada oturan ve yolcu bölümünden 5 yıldız almayı başarmış. Takla testinde, aracın ne kadar kolay yoldan çıktığı ve takla atma riski hesaplanıyor. Model 3 zaten alçak bir otomobil, piller ve motorların da altta olması sonucu ağırlık merkezinin yere çok yakın olması sebebiyle, virajlarda çok keyifli bir otomobil olarak incelenmekte. Dolayısıyla bu testten iyi puan alması hiç sürpriz değil. Takla dayanıklılığı olarak 6.60% verilmiş. BMW 3 serisinin %9,30 aldığı düşünülürse, Model 3'ün virajlarda "oyun" oynamak isteyenler için biçilmiş kaftan olduğu söylenebilir.
TESTİN VİDEOSU;
Instagram'dan bizi takip etmek için tıklayın!

https://www.instagram.com/p/Bn-yhytlgBS/?utm_source=ig_web_button_share_sheet