Tüm Dünya'da elektrikli otomobil devrimi tam gaz devam ediyor. Bütün markalardan %100 elektrikli opsiyonlar çıkmaya başladı ama bizim ülkemizde bunların belki %10'u bile satışa sunulmuyor. 2019'a yaklaştığımız şu günlerde hala daha BMW i3 ve Renault ZOE hariç seçeneklerimiz yok. Ki Renault ZOE son birkaç aydır kalmadığı için belki de aslında o da yok.

Elektrikli severler olarak yıllardır Tesla Model 3 bekliyoruz ama sıranın bizlere gelmesine 6 ay kadar bir süre kalmış olmasına rağmen ABD gerginliği sonrası oluşan ABD menşeili otomobillere gelen %120 vergi ile o hikaye de kafamızda tam oturmuyor. Bu durumda 300km+ menzilli, hızlı şarj olabilen ve premium segmentte sayılmayıp çok pahalı olmayan otomobillere göz dikmiş durumdayız. Yani aslında Hyundai, Kia, Volkswagen, Nissan gibi grupların %100 elektrikli otomobillerine. Ama hiçbiri Türkiye'de satma planları içerisinde değil, biz tüketicilerden gelen tüm baskıya rağmen aynı vizyonu paylaşmıyorlar.

Bu yüzden bahsettiğim segmente tam oturan yeni bir %100 elektrikli otomobilin tanıtılması 'belki' içimizdeki umutları yeşertir. Karşınızda DS 3 Crossback E-Tense!

Fransız PSA grubunun premium markası olan DS'in yeni otomobili DS3 Crossback ilk olarak içten yanmalı opsiyonlara sahip olacak olsa da 2019'un ikinci yarısında - yani bir seneden kısa bir süre içerisinde - %100 elektrikli olarak da satışa sunulacak. 

Üstelik yapmış olmak için yapalım arabası da değil çünkü özellikler tam kararında;

  • 50kWh pil ile 300km WLTP menzili.
  • 134 beygir güç, 260nm tork ile ile 0-50km/h 3 saniye, 0-100km/h 8.7 saniye.
  • 100kW DC CCS şarj özelliği ile hızlı şarjlarda %80 30dk.
  • 11kW araba içi şarj devresi ile şebekeden 380V trifaz ile 5 saatte %100 şarj.

Araba tabii ki de tüm DS arabalar gibi değişik iç ve dış tasarım öğelerine sahip ve genç, dinamik imajını sürdürmeye çalışıyor. 2019'a girdikten sonra E-Tense üretimi başlamaya yakın arabanın detay özellikleri de gelmeye başlayacaktır. Tabii ki de paylaşacağız ama daha da önemlisi bu arabanın bizim pazara gelip gelmeyeceği.

Şahsi Yorumum;

Ben Fransız arabalarını sevmem ama bu arabayı özellikleri itibariyle çok sevdim. Küfenin tam orta noktasında, tam ihtiyaç olan özellikler var. Ne fazla, ne eksik var. Fiyat henüz belli değil ama tahminimce 35-45bin € gibi fiyatlara Türkiye'de satılabilecektir, bu da elektrikli piyasasını ve kazanacağınız avantajları düşünürsek çok iddialı bir nokta.

Top şimdi Bayraktar Holding ve Citroen Türkiye'de. Eğer bu otomobili %100 elektrikli opsiyonu ile önümüzdeki sene pazarda satışa sunarlarsa diğer ağır kalan markalara da baskı yapmış olurlar. Hyundai Assan da, Doğuş Oto da, Nissan da temsilcisi olduğu markaların %100 elektriklilerini piyasaya sunmak zorunda olduğunu, Türk otomobil sürücülerinin 3. Dünya vatandaşı olmadığını ve en son teknolojileri arzuladıklarını fark eder. Umarım pazarda bu konuda öncü bir yer sahibi olmanın farkına varıp belki de DS 3 E-Tense için rezervasyon talepleri almaya başlayıp nabız tutarlar.

Türkiye otomobil distribütörlerinin hantal tavrını yıkmak için bir markanın gelip elektrikli pazara saldırması lazım. Bu ABD gerginliği sebebi ile Tesla olmaktan ikinci kez direkten dönmüş olduğu için bu ilk kurşunu sıkacak markaya ihtiyacımız var. Bakalım Bayraktar Holding bu ilk kurşunu sıkan olacak mı yoksa yenilik, bunun getireceği değişiklik ve yatırımdan diğerleri gibi korkup aynı hikayeyi biz tüketicilere yaşatmaya devam mı edecek...