Tesla her zaman sağlamlığıyla övünen bir marka olmuştur. Çeşitli kazalarda çok ciddi hasar alabilecekken, kazadan elini kolunu sallayarak gidenleri duyduk. T...

Tesla her zaman sağlamlığıyla övünen bir marka olmuştur. Çeşitli kazalarda çok ciddi hasar alabilecekken, kazadan elini kolunu sallayarak gidenleri duyduk. Tesla Model 3, en sağlam araba olarak lanse edilen Volvu'yu referans almış olacak ki, Model 3 duyurulurken Volvo'yla kıyaslamışlardı. Ve sonuç cidden inanılmazdı. Tesla Model 3 yandan gelen kazalarda inanılmaz bir direnç göstermekteydi.

Bakalım IIHS testlerinde aynı başarıyı gösterebilmiş mi? Fakat test sonuçlarını tamamen yayınlamadılar, onlar yayınladıkça biz de güncelleyeceğiz bu yazıyı.

20 Km/s ve 40 Km/s hızlarda yapılan bu testlerde, kaza önlemede "Müthiş" ratingini almış. Bu Model S ve X'te de aynı otopilot ve otomatik fren sistem kullanıldığı için normal sayılabilir, .

Tesla Model S, ön farlarda "Zayıf" ratingi almıştı. Model 3 bu konuda da abisinin önüne geçmiş durumda ve "Kabul Edilebilir" ratingini almış.

Kısalar : Düz yolda, sol tarafta görüş iyi, sağ tarafta yetersiz. Virajlarda görüş 4 testte de fena değilmiş. Kısalar parıltıya sebep olmuş. Uzunlar : Düz yolda yolun sağında görüş iyi, solunda ise fena değilmiş. Virajlarda görüş iyi, keskin sağ ve sol virajlarda  fena değilmiş. Uzunlardaki yardım sistemi, kısadaki düz yol ve virajlardaki yetersizlikleri telafi edebiliyormuş.

Tesla yazılım ile bazı sorunları düzeltebiliyor, eğer donanımsal olarak yetersizlik yok ise, bunlar yazılım ile düzeltilip, yüksek bir rating alması sağlanabilir.