Tesla'nın Türkiye planlarını en az 4 yıldır yakınen takip eden, işin çok içinde birisi olarak 400'den fazla yazı sonrası bugüne kadar gerçekleşen en net gelişmeyi buraya yazmaktan gurur duyuyorum. Yıllardır elektrikli araç şarj sistemleri geliştiren Gersan A.Ş. bugün web sitesinden Tesla ile gizli bir iş ilişkisi kurduğunu duyurdu. Açıklama; (açıklama linki)

 

Şirketimiz ile Tesla Motors Netherlands B.V. ("Tesla") arasında Tek Taraflı Gizlilik Sözleşmesi imzalanmıştır.    Söz konusu sözleşme gereği, Tesla ile Şirketimiz arasında, AC/DC elektrikli araç şarj istasyonları üretimi ve montajı ile ilgili olası bir ticari ilişkiyi değerlendirmek için imzalanmıştır.    Tesla, bu amaçla sadece kendi teknolojisi, üretimi, planlamaları ve operasyonları ile ilgili gizli veya özel bilgileri açıklayabilir. 

Yani; Tesla'nın Türkiye Superchargerlarını Gersan Tesla ile birlikte kuracak. Gersan'ı konuyla ilgili çok sıkıştırmış olsam da net bir tarih ya da lokasyon bilgisi alamadım. Ama yine son zamanlarda aldığım bilgiler, geçtiğimiz hafta Türkiye gümrüğüne iki adet Tesla Supercharger'ı girdiği yönünde idi. Çok, çok yakın zamanda ciddi gelişmeler görebiliriz. TeslaTurk-PlugInn olarak ilk Tesla Superchargerı başında mangal partisi planımız zaten var. Bakalım 2018'e girmeden bu partiyi verebilecek miyiz. Takipte kalın.

Uzun süre sonra ciddi hareketlenmeler yaşadık. Son buluşmamızda Elon Musk'ı Türkiye'ye kebap yemeye davet etmiş olmamız, sonrasında Elon'un Ankara ziyareti etkili olmuştur diye düşünüyorum bu gelişmelerde. Sitenin kurulduğu 2014 sonundan beri Türkiye'de Tesla gelişmelerini hatırlamak için;