1 sene önce Paris Motor Show'da tanıtılması ile haberini yaptığım çağımızın fiyat/batarya oranı olarak en uygun %100 elektrikli otomobillerinden biri Renault...

1 sene önce Paris Motor Show'da tanıtılması ile haberini yaptığım çağımızın fiyat/batarya oranı olarak en uygun %100 elektrikli otomobillerinden biri Renault ZOE ZE40 sonunda Türkiye'de satışa başladı. Araba geçen sene tanıtıldığından beri o zaman kullandığım DMA Basic sonrası geçmek istediğimi araba bu olmasına rağmen Türkiye pazarına girişte yasanan 7 ay gecikme sebebiyle ikinci el BMW i3 almayı tercih etmiştim.

Sonunda ise geçtiğimiz haftasonu bu arabayı, esasında bataryanın yeni olması hariç farkı neredeyse olmamasına rağmen, test etme fırsatı yakaladım, hatta İstanbul'dan Çerkezköy'e gidip geldim. Bu sefer batarya kirası olmayan bu arabanın Türkiye fiyatı ise anahtar teslim 130,000 TL. Tabii ki de MTV'den muaf ve yakıt olarak elektrik maliyeti 100km'de 5 TL.

Renualt ZOE önden çekişli, 90 beygir motora sahip, 41kWh brüt, 39kWh net de batarya kapasitesine sahip. DC şarj olamasa da 22kW AC şarj olabiliyor. Bu da 2 saatte %100 şarj demek, hem de istasyona gerek duymadan, trifaz elektriğin mevcut olduğu her yerden. Bu yüzden Türkiye'nin elektrikli araç altyapısızlığına en uygun araba bu. Detaylı izlenimler ve anlatımları videoda bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5ph5wLezCkk