Tesla'nın hissleri 'TSLA' bugün bir anlığına 376$'ı vurarak şirketi 61.6 milyar USD pazar değerine ulaştırdı. Bu da 61.3 milyar USD değerindeki BMW'yi geçmes...

Tesla'nın hissleri 'TSLA' bugün bir anlığına 376$'ı vurarak şirketi 61.6 milyar USD pazar değerine ulaştırdı. Bu da 61.3 milyar USD değerindeki BMW'yi geçmesi ve daha değerli bir firma haline gelmesi anlamına geliyor.

Kulağa son derece mantıksız geliyor çünkü geçtiğimiz sene BMW 2 milyondan fazla otomobil satmışken Tesla'nın rakamı sadece 80,000 civarı. Tesla 2018 sonuna kadar yıllık 500,000'e ulaşacak olma planları içinde olsa bile rakam BMW'nin yanında küçük. Ama Ford ve GM'in değerini geçmesinden sonra bu borsanın gelecek beklentilerinin ve potansiyelin fiyatlandığının en büyük kanıtı. Ayrıca pazar artık Tesla Enerji ve Solar City'nin satın alınması ile birlikte Tesla'yı artık otomobil şirketinden öte, enerji üretim-saklama-tüketim zincirinde tamamen dikey entegre bir firma olarak görüyor. Bu yüzden BMW ile doğrudan bir kıyas da çok mantıklı olmaz.