Tesla, 2017'nin ilk çeyreği Ocak-Mart döneminde şirket rekoru kırarak toplamda 25,000 Model S ve Model X teslim ettiğini açıkladı. Spesifik olmak gerekirse;

  • Model S: 13.450
  • Model X: 11.550

Aynı dönemde de henüz yolda olup teslim edilememişler ile birlikte 25,418 araba üretildiğini de öğrendik. Tesla, hedefinin 2017'nin ilk yarısında toplamda 47,000 ile 50,000 arası Model S ve Model X üretmek olduğunu da bizimle paylaştı.

Tesla'nın rekor kırarak beklentileri aşması bir nevi sürpriz. Çünkü firmada ilgi her geçen gün Model 3'e daha çok kayıyor. Model S ve Model X grubundan katbekat daha hacimli olacak Model 3 üretiminin 2017'nin ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Bu da fabrikanın genişletilme çabaları, bantın oturması, siparişlerin gideceği yol vb. sebepler ile üretimi yavaşlatacaktır. Ayrıca Model 3 üretim ekipmanı yerleşimi ve orijinal bant ile ilk Model 3 prototip üretimi için Şubat ayında fabrikanın bir hafta kapandığını düşünürsek bu rekorun kırılması daha da ilgi çekici. Yeni üretilmiş Model 3 prototiplerinden birini Elon Musk twitter üzerinden daha yeni paylaşmıştı.

2017'nin ilk yarısı için hedefin agresif olmaması ve ilk çeyrekten daha kötü bir ikinci çeyrek performansı ile gerçekleşebilecek olmasının iki ihtimali var;

  • Model S ve Model X için talep doyuma ulaşıyor.
  • Model 3 üretimi için fabrika daha çok kesintiye uğrayacak ve üretim yavaşlayacak.

Tesla ikinci yarı için henüz bilgi vermemeyi seçmiş olsa da daha önceki açıklamalardan bildiğimiz gibi Temmuz 2017'de Model 3 seri üretimine başlanması bekleniyor, Eylül 2017'de ise haftada 5000 kapasiteye ulaşmak hedefleniyor. Muhtelemen Haziran ayının sonunda daha detaylı bilgi alırız ama şüphesiz Tesla ve elektrikli ulaşım için çok kritik bir viraja girdik. Çok kısa zaman içinde çok şey şekillenecek.