Tesla'yı takip edenler Gigafactory'i bilir. Tesla'nın 2015 sonunda Nevada'da çölün ortasında inşaatına başladığı her anlamı ile DEV fabrika. Tesla'nın piller...

Tesla'yı takip edenler Gigafactory'i bilir. Tesla'nın 2015 sonunda Nevada'da çölün ortasında inşaatına başladığı her anlamı ile DEV fabrika. Tesla'nın pillerini, pil hücresi halinden komple araç bataryası haline kadar entegre biçimde üretecek bu fabrikada ilk etaplar aktif ve çalışıyor bile. Ama 2020 yılında tüm etaplar tamamlandığında sadece Gigafactory'de üretilecek lithium-ion pil kapasitesi 2015 yılında tüm dünyada gerçekleşmiş üretimin üzerine çıkacak. Tek fabrikada. (!)

Bunun tabii ki de maliyetlerin düşmesine etkisi çok büyük olacak. Sadece hepsini entegre hale getirmek ve adetten en az %30

Gigafactory'nin İçinden İlk Fotoğraflar
Gigafactory'nin girişi ve 'Gigafactory 1' tabelası.

maliyet iyileştirmesi bekleniyor. Aynı zamanda Tesla Gigafactory'nin tasarımında fabrikaya bitmiş ürün muamelesi yapıp, tüm fabrikaya bir işlemci gibi bakıp aynı alanda nasıl daha fazla üretim yapabileceklerine yoğunlaşmıştı. Kimsenin bir şekilde aklına gelmese de mantıklı olan yaklaşım zaten bu. Bilgisayarların işlem gücü işlemcileri büyütünce değil, aynı alanda daha çok iş yaptırınca arttı ve çığır açtı. Fabrikaların m2 bazında alan değerlendirmesine bu şekilde yaklaşıldığı taktirde 10 kata kadar üretim verimi iyileşmesi ve tamamen insansız üretim Tesla'nın planları dahilinde.

Küresel ısınma ve enerji kaynakları hakkında National Geographic belgeseli Before the Flood'da Tesla CEO'su Elon Musk, aktör Leonardo Di Caprio'yu Gigafactory'de gezdirirken bunun gibi 100 fabrikanın tüm dünyanın, tüm enerji ihtiyacını karşılayarak yenilenebilir enerjiye geçireceğini söylemişti. Düşününce sadece 100 az. Ama Gigafactory'nin yatırımının toplamda 5 milyar $ civarı olduğunu düşünürsek bunların hepsini Tesla yapmayacak.

Tesla Gigafactory 2 Zaten Yapılıyor, Gigafactory 3, 4 ve 5 İçin Yer Kararları Bu Sene Verilecek
Teslaturk Hürriyet'te! -Nisan 2016.

Ama Tesla'nın başka Gigafactory'ler inşa edeceğini fabrikanın ilk etabı açıldığında tabelaya 'Gigafactory 1' yazmasından anlamıştık. Hatta Tesla'nın Avrupa'ya ve Uzak Doğu'ya bu Gigafactorylerden kuracağı ve o bölgenin arabalarını pil, batarya, sürüş aksamı, araba gövdesi vs. tamami ile entegre şekilde yapması bekleniyor. Dün yayınlanan Tesla'nın hissedarlara mektubunda Model 3 hakkında birçok detayın yanında bu Gigafactory'lerin akıbeti ile ilgili de birçok şey öğrendik.

Öncelikle Avrupa'da Fransa, Hollanda, Portekiz vb. birçok ülkenin Gigafactory 2 için verdiği yarış artık 'Gigafactory 3' yarışına dönmüş gözüküyor. Çünkü Tesla, satın aldığı SolarCity'nin Buffalo'da inşaatı süren dev güneş paneli fabrikasına Gigafactory 2 ismini vermiş bile. Mektupta Gigafactory 3-4-5 için plan ve yerlerin 2017 senesi içinde tamamlanacağı da belirtiliyor. Bunlar dediğim gibi her şeyi ile entegre Avrupa, Uzak Doğu fabrikaları olacaktır.

Tesla'nın agresif büyümesi ve planları devam ediyor. Belki de gerçekten 2025'e bile kalmadan Apple'ı geçerek dünyanın en değerli şirketine dönüşebilir. Otomobil sektörü yanında enerji sektöründe vaad ettikleri ve Dünya'nın gittiği yön kesinlikle bunu işaret ediyor.

 

 

 

[Galeri] Gigafactory 1'de Tesla Model S, 3, X
[Galeri] Gigafactory 1'de Tesla Model S, 3, X