Dün Tesla, halka açık ve borsada işlem gören bir şirket olarak hissedarlarına sene sonu mektubunu mali tabloları ile birlikte yayınlayıp her zamanki gibi bir...

Dün Tesla, halka açık ve borsada işlem gören bir şirket olarak hissedarlarına sene sonu mektubunu mali tabloları ile birlikte yayınlayıp her zamanki gibi bir soru-cevap basın toplantısı düzenledi. Tabii ki mektupta 2016'nın gözden geçirilmesi ve 2017'ye bakışta, ayrıca sonrasında düzenlenen basın toplantısında CEO Elon Musk'ın söylediklerinden de bir hayli yeni bilgi edindik.

Şuan gündemimizdeki bir numaralı şey hepimizin beklediği Tesla Model 3 olduğu için, bu dev program hakkında öğrendiklerimizi sıralayalım.

 • Model 3 programı tedarik, fabrika kurulumu, sermaye yatırımları ile tamamen rayında ilerlemeye devam ediyor. Haberini yaptığım gibi bir filo prototipi üretilmeye başlanmış ve programda hiçbir sorun yok. Plan Temmuz 2017'de üretime
  Model 3 Rayında İlerliyor, Temmuz 2017 Üretim Başlangıcı, Sene Sonu Haftada 5000 Üretim, Tasarımın Son Hali Üretim Sonrası Açıklanacak
  başlamak. Üretim başladığında ilk teslimler herkesten 1 hafta önce rezervasyon yapabilmiş Tesla ve SpaceX çalışanlarına olacak. Tesla'nın yakın çevresindeki bu ayrıcalıklı grubun yaklaşık 10,000 adet rezervasyonu olduğu düşünülüyor. Bant oturtulurken üretilecek bu ilk araçların aynı zamanda saha testi görevi görecek olması açısından Tesla'nın yakın çevresinden olması önemli. Olası problemlerde araçlar geri çağırılabilecek. Problem olması tabii ki de Model S ve Model X geliştirmelerinde gerçekleşenin aksine beklenmiyor. Soru-cevap kısmına vurgulandığı gibi Model 3 en baştan itibaren üretim kolaylığı göz önüne alınarak geliştirilmiş bir araba. Mesela Model S'te kablolama toplamda 3km iken Model 3'te sadece 1.5km. Aynı zamanda Model S'te elektronik olarak dışarı çıkan, kendini sunan kapı kolları varken Model 3'te daha basit mekanik bir tasarım, aerodinamik katkıdan feragat edilmeden akıllıca sunulmuş.
 • Model 3 Rayında İlerliyor, Temmuz 2017 Üretim Başlangıcı, Sene Sonu Haftada 5000 Üretim, Tasarımın Son Hali Üretim Sonrası Açıklanacak
  Gösterge paneli bulunmayan Model 3 için ileri seviye HUD gösterge konsepti.
  Model 3'te ileri seviye bir HUD olması ihtimali daha da kuvvetlendi. Yine soru-cevap kısmında vurgulandığı üzere Model S ile Model 3 üretim anlamında kıyaslanırken Model S'te iki ekran, iki bilgisayar varken Model 3'te tek ekran var denildi. Yani prototiplerdeki gibi direksiyon arkası hızı vs. gösteren bir kadran ekranı bulunmayacak. Bu da dedikoduları çıkmış çok ileri seviye HUD, cama yansıtılan projeksiyon dedikodularını kuvvetlendiriyor.
 • Diğer herkes için seri üretime ise Eylül 2017'de tam gaz başlanmış olması hedefleniyor. Tabii ki ilk teslimler ABD, Kaliforniya başta olmak üzere batı yakasından başlayıp doğuya doğru yayılmak. Sene sonuna gelindiğinde de bantta haftada 5,000 adet Model 3 üretme hızına ulaşılması hedeflerden biri.
 • Tesla Model 3'ün her detayını öğrenmek için can atıp sıkça da bahsettiğimiz Model 3 tanıtımı üçüncü kısmı ise tahmin ettiğimiz gibi önümüzdeki aylarda olmayabilir. Elon Musk bununla ilgili gelen bir soruya tüm detaylı tanıtımın Temmuz'da üretim başladığında yapılacağı cevabını verdi. Tasarımda ufak tefek rötuş değişikliklerin olduğunu belirtse de biz hala arabanın içini, teknik özelliklerini vs. çok merak ediyoruz.

Hissedarlar mektubunun orijinaline mali tablolar ile birlikte buradan ulaşabilirsiniz. Tesla Model 3 haberlerini takipte kalmak için 'Tesla Model 3 Günlüğünü' kontrol edebilirsiniz.