Tesla Model 3, 2016 Mart sonunda tanıtıldı ve 1000€ depozito ödemeli 400,000'den fazla dünya çapında ön sipariş aldı. Ancak o zamandan beri geçen bir senede ...

Tesla Model 3, 2016 Mart sonunda tanıtıldı ve 1000€ depozito ödemeli 400,000'den fazla dünya çapında ön sipariş aldı. Ancak o zamandan beri geçen bir senede ne ciddi teknik detay, ne tasarımın son halini, ne de üretim geliştirmesi durumunu gösteren bir prototip görebildik. Bu sessizlik yakın zamanda bozulmak üzere çünkü önümüzde yakın zamanda şu ikisi var;

-Tesla Model 3 hakkında her şey - 

Bu hareketli zamanlara az kalmışken ve fabrika dedikodulara göre bugünden itibaren Tesla Model 3 üretim ekipmanı yerleşimi ve test üretimi için bir haftalığına kapanmışken reddit'te Tesla'nın Fremont fabrikasında çalışan bir kişi tarafından paylaşılıp hemen kaldırılan fotoğraf ilgi çekti.

Tesla Model 3 Şasisi ve Üretim Bandından İlk Fotoğraf

Fotoğrafta Elon Musk tarafından 'Alien Dreadnaught', yani Uzaylı Korkusuz / Uzaylı Savaş Gemisi adı verilen üretim bandı da ilk kez görülmüş oluyor. Hatta girişindeki tabelaya göre 'Area 51' adı verilerek hem uzaylı, hem yasaklı bölge göndermeleri yapılmış. Türünün ilk örneği olacak bu 'üretimin yeniden düşünüldüğü' bantta Tesla Model 3 hiç insan eli değmeden üretilecek. Elon Musk'a göre 2017 sonunda üretim başladığında bu Alien Dreadnaught, v 0.5 olacak. Versiyon 1, 2 ve 3'lere gidildiğinde tamamen insansız olacak ve kıyasen günümüzde Model S / Model X bandı saniyede 5cm ilerlerken bu hızı 20 katına çıkartabilecek. Aynı zamanda fotoğrafta çalışanların içinde Tesla Model 3'ün şasisinden ilk görüntü göze çarpıyor.

Tesla Model 3 Şasisi ve Üretim Bandından İlk Fotoğraf
Kıyasen Model S şasisinden aynı parça.

Bunun bir Model S şasisi olmadığına eminiz çünkü hem orijinal Mart 2016 tanıtımında Elon Musk'ın arkasında çıkan resime oldukça benziyor, hem de eski görüntülerden Model S'e bakıldığında o olmadığını anlayabiliyoruz. Model 3 malzeme kullanımı ile ilgili hala bilinmeyenler var. Model S ve Model X tamamen aluminyumdan oluşurken Model 3'ün çelikten yapılacağından bahsediliyordu. Ancak çelik aracı daha ağırlaştırıyor ve belki şasiyi aluminyum yapıp gövde parçalarını çelikten yapma yoluna gidilebilir.

Ama her türlü Model 3 haberlerinde sıklaşma ve heyecan göreceğimiz kesin. Tesla detayları paylaşmaya başladığında çok daha ilerlemiş halde onları görebiliriz. Takipte kalın.

kaynak: electrek.co