Faraday Future; takip edenleriniz bilir kendileri son 1,5 yılın en iddialı ama tabiri caizse 'bal yapmayan arı'sı gizemli şirket. Bugüne kadar hep önce devas...

Faraday Future; takip edenleriniz bilir kendileri son 1,5 yılın en iddialı ama tabiri caizse 'bal yapmayan arı'sı gizemli şirket. Bugüne kadar hep önce devasa kaynakları, ulaştığı boyutu daha sonra ise yaşadığı sorunlar ile göz önüne gelmiş ama geçen sene tanıttıkları FF Zero 1 'üretilmeyecek konsept' bir hayal kırıklığı olmuştu.

Yılbaşı öncesi bolca duyurdukları gibi bugünlerde ABD'de düzenlenen teknoloji fuarı CES'te seri üretecekleri ilk otomobilleri, FF 91'i tanıttılar. Tanıtım tabii ki bal yapmayan arı Faraday Future modasına uygun şekilde büyük şaşa ile gerçekleşti ama yine Faraday Future modasına uyacak şekilde sorunluydu da. Özetle; FF 91 çok iddialı bir otomobil. Boyut olarak Tesla Model X'e rakip SUV, 1050 beygir motor gücüne sahip, 0-100km/s hızlanmasında 2.5 saniye ile Tesla Model S P100D'yi geçtiğini, devasa 130kWh bataryası ile 608km onaylı menzile sahip olacağını, 3D Lidar sistemi ile kendi kendini kullanabileceğini, 200kW DC şarj ile saatte 800km'lik şarj hızının olacağını ve 2018'de üretime başlanacağını iddia ediyor.

Üstelik Faraday Future, FF 91 için rezervasyonlara başladı bile. Web siteleri ff.com üzerinden ücretsiz rezervasyon yapabiliyorsunuz, 5000$ tamamen iade edilebilir depozito ile de öncelikli rezervasyon yapabiliyorsunuz. İlk 300 rezervasyon sahibinin Mart 2017'de 'Alliance' adında yeni bir rezervasyon kategorisine çıkabileceği de paylaşılan detaylar arasında. Faraday Future, temelini attığı ama daha sonra inşaatı duran fabrikasında 2018'de aracı üretmeye başlayacağını belirtiyor ama ortada henüz bir fiyat yok. Ama ben kendi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki ABD fiyatı 200,000$'dan pahalı olursa şaşırmayalım.

Özellikleri Sayarsak;

 • 0-60 mil hızlanma: 2.39 saniye
 • Güç: 783kW, 1050 beygir.
 • EPA onaylı menzil: 608km (130kWh LG Chem ortaklığı ile gelişen batarya ile)
 • 200kW DC, 15kW AC şarj
 • 1 3D açılıp kapanır Lidar, 10 yüksek çözünürlüklü kamera, 12 ultrason sensör, 13 uzun ve kısa menzilli radar ile tamamen otonom sürüş.
 • LTE ve Wifi ile sürekli bağlı bir otomobil. Faraday Future yatırımcısı LeEco ortaklığı ile müzik, film vb. kabin içi eğlence sistemleri.
 • BMW i3 gibi 'hayalet kapı', yani ortada menteşe yok ancak arka kapı ön açılmadan da açılabiliyor.
 • Gerçek anahtarsız giriş, orta kolona gizli kamera ile arabaya yaklaşanın suratının tanınması ile kapının açılması, koltuk, kabin, eğlence ayarlarının da bu kişiye göre ayarlanması.
 • Arkadan itiş, arka iki tekerlekteki iki motor ile tork vektör özelliği ve yine daha rahat dönüş için arka tekerleklerde de makas mevcut.
 • Panoramik tavan camı elektronik kararan cinsten.
 • Yan aynalar yasalar tarafından izin alınabildiği taktirde sökülebiliyor.
 • Sürtünme katsayısı 0.25, yani araba oldukça aerodinamik.

Yani özellikler bir hayli iddialı. Ama neredeyse inanamayacak kadar gerçek. Faraday Future 2500 çalışana ulaşmış, milyarlarca $ kaynak harcamış ve Apple ile Tesla gibi şirketlerden bile ciddi iş gücü çekebilmiş bir firma. Bu sebepten inancımızı yitirmiyoruz. Ama etkinlikten henüz 2 hafta önce Faraday Future'ın en üst düzey yöneticilerinden birinin kaçarcasına istifası, yeni kaynak bulmakta sıkıntı yaşandığı sesleri ve Kuzey Las Vegas'ta inşaatına başlanmış fabrikanın inşaatının durup davalık olması da bizi düşündürüyor. Üstelik Faraday Future'ın şu 2 senede ortaya koyduğu ilk somut şeyin bu olduğunu da unutmamak lazım. Firma bana sürekli 'heyecan yarat' teması ile gezdiği için, özellikle de bu iddiada bir araba tanıtımından sonra çok inandırıcı gelmiyor.

Gelelim büyük heyecan yaratılan ve iki hafta öncesinden beri 'teaser' yayınlanıp durulan tanıtımda yaşanan sorunlara;

 • Arabanın kendini park etme özelliği demosu çalışmadı, araba ötede kaldı ve CEO YT Jia sahnede ışıkların altında  tek başına kaldı.
 • FF 91'in peformansının gösterilmesi için bir 'kalkış yarışı' pisti kuruldu ve birkaç araba ile yarıştırıldı. Ama seyiriciler bulundukları yerden bitiş çizgisini kimin ilk geçtiğini göremiyordu bile.
 • Araba tam ışık altında enteresan bir kamuflaj olmadan hiç gösterilmedi.

Şahsen beni %100 ikna etmek için Faraday Future'ın somut birkaç birşey daha ortaya koyması ve sorunlu sesleri düzeltmesi gerek. Ama umarım bu proje gerçekleşir ve ilk Faraday Future FF 91 otomobil teslimlerinin de haberini yaparım. Yanlış anlaşılmasın, amacımız elektrikli otomobilde rekabetin artması ve pazarın büyümesi. Gerçekleştiği taktirde FF 91 lüks elektrikli otomobil piyasasında güzel bir yer bulacaktır. Aşağıda fotoğraf galerisine ve tanıtım etkinliği videosuna göz atabilirsiniz.

Faraday Future FF 91, Yeni Nesilin En İddialı Elektrikli Arabası
Faraday Future FF 91, Yeni Nesilin En İddialı Elektrikli Arabası
Faraday Future FF 91, Yeni Nesilin En İddialı Elektrikli Arabası